Základem úspěchu léčby rakoviny prsu je včasný záchyt tohoto onemocnění. Proto by mělo platit následující:
Každá žena by měla pravidelně 1x za měsíc provádět samovyšetření po cyklu. Jak samovyšetřování provádět, by měl ženě ukázat gynekolog. V případě, že si nahmatá bulku, měla by bez prodlení navštívit lékaře.
U žen do 40 let se jako první provádí sonografické vyšetření.
Po dosažení věku pro preventivní vyšetření – 45 let – žena pravidelně dochází 1x za dva roky na mamografické vyšetření, na které ženu odesílá její gynekolog nebo praktický lékař s doporučením. Díky screeningu – prevenci – se mnoho žen včas podrobilo operaci a tím se zachránilo před předčasnou, naprosto zbytečnou smrtí.
Žena, která žádá o vyšetření bez doporučení od lékaře, si musí vyšetření uhradit sama.
Samostatnou skupinu tvoří ženy, které mají pozitivní rodinnou anamnézu (rakovina prsu se vyskytla u matky). Tyto pacientky by měly být vedeny a sledovány ve specializovaných mamologických poradnách.
Z pohledu radiodiagnostického oboru je nejdůležitější, aby ženy nezapomínaly na preventivní mamografická vyšetření, a pokud již dojde k jakémukoliv problému, aby vždy přišly včas a vyšetření ani léčbu neodkládaly.
Nejzávažnější onemocnění v plicním lékařství
primářka Pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice doc. Martina Vašáková
Nejvíce závažných nemocí v plicním lékařství je spojeno s kuřáctvím cigaret. Za všechny vyjmenuji rakovinu plic a chronickou obstrukční plicní nemoc, které vedou prim mezi příčinami nemocnosti a úmrtnosti celosvětově. Jednoznačně mohu nedoporučit kouření, jakožto jeden z nejnebezpečnějších a nejvíce smrtících návyků. Nejlépe je nezačínat s kouřením vůbec, a pokud již kouříte, tak je vhodné co nejdříve přestat. Každý, kdo kouří, by si měl uvědomit, že rakovina plic postihuje prakticky výlučně kuřáky a že 5 let od diagnózy přežije méně než 10 % pacientů s rakovinou plic navzdory jakékoli léčbě (včetně radioterapie, chemoterapie a operace).