Stavíte dům? Stěhujete se? Čekáte miminko? Zkrátka – chystáte se zřídit či renovovat dětský pokoj? Pak je následující článek určen právě vám.
Dříve než začneme zařizovat, měli bychom si říct pár důležitých věcí. Předně – z téměř každé místnosti (nebo i její části) lze zařídit příjemný pokojíček pro dítě. Máte málo místa? Příliš úzký pokoj? Více dětí v jednom pokoji? To přece vůbec nevadí! Berte to jako zajímavou výzvu, ne jako handicap! :-)
Nejprve si ujasněte, na jak dlouho pokoj zařizujete (= jak dlouho jej nebudete chtít měnit). Zařizujete pokoj pro novorozeně nebo pro dítě ve věku 0 – 5 let? (Pravděpodobně se vám nepodaří neměnit na něm nic až do dospělosti... )
A hurá do toho! Pokud si můžete vybrat místnost, pak pro malé děti je nejvhodnější taková, která leží blízko ložnice rodičů i obývacího pokoje a kuchyně – zkrátka taková, abyste měli dítě neustále „na očích“. Pro potomka v pubertě a staršího platí přesný opak – vy i on (ona, oni) potřebují soukromí! Pokud máte malé dítě a v bytě už žádný pokoj nezbývá, vyčleňte mu část ložnice – vy tam přes den pravděpodobně příliš času netrávíte.
Máte-li vybraný pokoj, pořádně si ho prohlédněte a ujasněte si jeho přednosti a nedostatky: Kdy sem svítí sluníčko? Jsou okna velká? Co ruch z ulice? Má pokoj atypický tvar? Je příliš malý – velký? Pak si vezměte metr a pořádně si jej proměřte. Trpělivějším povahám doporučuji vystřihovánku – překreslit si plánek na papír a vystřihnout si z papíru v adekvátním měřítku postel, stůl, skříně...a další nábytek.
Nejprve se rozhodněte, kam umístíte postel (případně dětskou postýlku). Člověk by z ní měl mít přehled, kdo se právě objevil ve dveřích, zároveň ji ale nesituujte přímo naproti dveřím a v našich zeměpisných podmínkách také ne přímo pod okno nebo k radiátoru.
Pak se teprve věnujte ostatnímu nábytku. Na psací stůl by mělo dopadat přirozené světlo – ideálně zepředu nebo zleva (u leváků zprava).
Když máte přibližně představu o rozmístění nábytku, zamyslete se nad stylem – vzhledem. Přejete si kovový program pro dospívajícího chlapce? Plastový nábytek pro miminko nebo růžové království pro malou princeznu? Chybí-li vám fantazie, navštivte knihovnu a půjčte si pár časopisů o bydlení. Koukněte také na internet, případně se nechte inspirovat bydlením svých známých.
Příliš malý nebo neústavný pokoj představuje asi nejčastější problém. Můžete ho vylepšit multifunkčním nábytkem: například patrová postel, pod níž je úložný box, pohovka, případně psací stůl. Do stísněnějších prostor volte raději jednobarevné stěny, jednoduchý nábytek a světlé barvy, „život“ místnosti dodáte pestrými a nápaditými doplňky.
Jak upravit zdi? Na výběr máte nepřeberné množství možností – malbu, tapety, nálepky (speciálně určené na stěny), strukturované zdivo, obklady (ty mohou sloužit také jako zateplení a odhlučnění). Zde záleží pouze na vkusu. Příliš vysokou místnost můžete také opticky snížit barevným stropem.
Co nesmí chybět? Každý dětský pokoj by měl být něčím zvláštní – je to přece království pro vaše zlatíčko! (I když je to právě puberťák s očima neustále obrácenýma v sloup... :-) ) Dovolte jeho budoucímu majiteli vybrat si něco speciálního! Může to být kus nábytku (vlastnoručně malovaná truhla na hračky, šíleně barevný sedací pytel, žebřiny, lezecká síť, závěsná houpačka, speciální mini poličky na sbírku postaviček z Kinder vajíček...), dekorace (vlastnoručně „malovaný“ kousek stěny, zeď ve stylu školní tabule, na kterou lze opakovaně psát křídou – barva na ni je dnes běžně dostupná..., nebo například exotická květina (pozor na ty jedovaté). Originalitě se meze nekladou. Doporučuji vám však dítěti představit předem pár vlastních návrhů, aby si například nepřálo lva, bazén nebo krápníkovou jeskyni...
Agrant – čtenářka
ChytráŽena.cz