Čím budeme izolovat?
Asi nejznámějším tepelným izolantem je pěnový polystyren. Je velmi lehký, snadno se opracovává, není nasákavý a má vysokou odolnost proti hnilobě. Polystyrenové desky jsou také poměrně levné a jejich schopnost tepelně izolovat je vysoká. Jeho nevýhodou jsou však o něco menší zvukově-izolační vlastnosti a nižší požární odolnost.
Vedle pěnového existuje i polystyren extrudovaný a polystyren s grafitem. Extrudovaný polystyren je oproti pěnovému stabilnější a snese větší tlakové namáhání, díky zpevněnému hladkému povrchu. Je proto určen pro ploché, obrácené či vnější střechy, podlahy nebo vnější stěny, které se dotýkají zeminy.
Výhodou polystyrenu s grafitem je vyšší tepelná izolace, které je dosaženo díky schopnosti grafitu odrážet teplo zpět, a tudíž zabraňovat většímu úniku tepla. Dalším izolačním materiálem je kamenná vlna, která díky své prodyšnosti brání kondenzaci vodních par a vzniku plísní, a to i na těžko přístupných místech. Kamenná vlna má navíc skvělé protihlukové i tepelně izolační vlastnosti a dokáže konstrukci chránit před účinky požáru.
K zateplení budov se využívají i tepelně-izolační desky ze skelné a minerální vlny, jež jsou oblíbené zejména pro své tepelně i akusticky-izolační vlastnosti a nehořlavost. Kromě toho tyto materiály odpuzují zvířata a nepodporují růst hub, plísní či bakterií – jednoduše řečeno, jsou téměř věčné. Kromě materiálu je další důležitou proměnnou i tloušťka izolačních desek.
O přesné tloušťce, ideální pro váš dům, je potřeba se poradit s odborníkem či projektantem. V podstatě ale platí obecné pravidlo – čím tlustší izolace, tím větší úspory. To je motto především tzv. pasivních domů, u kterých šířka desek dosahuje až 40 cm. Pokud ale pouze fasádu renovujeme a chceme dům jen dodatečně zateplit, bude většinou stačit 10 - 16 cm navíc.
Vnitřní versus vnější zateplení
Určitě vás napadlo, že zateplit fasádu lze jak zvenku, tak zevnitř. Který postup je ale výhodnější? Odpověď zní asi tak, že vnitřní zateplování má mnoho nevýhod a úskalí. Vnější izolace chrání zároveň omítku a zdivo není vystavováno velkým teplotním rozdílům.
Dalším benefitem venkovního zateplení je jeho celistvost, které bychom u vnitřní izolace nikdy nedosáhly, protože umožňuje zateplit pouze určité části. I proto se vnitřní zateplení hodí spíše pro historické, členité fasády nebo prostory, ve kterých nepobýváme celoročně, například pro chalupy a chaty.
Zdroj: OBI.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz