Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 21.11. 2024
Dnes má svátek Albert
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Zateplujeme fasádu

26. 08. 2011 | Rekonstrukce
Zhrozili jste se, když vám přišlo vyúčtování za energie? Právě na vytápění se dá nejvíce ušetřit, a to až polovinu nákladů! Prvním krokem k účtům s nižšími ciframi může být třeba důkladné zateplení fasády. V domě se pak lépe a déle udrží teplo a kohoutek u topení už nebudete muset otevírat nikdy na plno.

Čím budeme izolovat?


Asi nejznámějším tepelným izolantem je pěnový polystyren. Je velmi lehký, snadno se opracovává, není nasákavý a má vysokou odolnost proti hnilobě. Polystyrenové desky jsou také poměrně levné a jejich schopnost tepelně izolovat je vysoká. Jeho nevýhodou jsou však o něco menší zvukově-izolační vlastnosti a nižší požární odolnost.

důmVedle pěnového existuje i polystyren extrudovaný a polystyren s grafitem. Extrudovaný polystyren je oproti pěnovému stabilnější a snese větší tlakové namáhání, díky zpevněnému hladkému povrchu. Je proto určen pro ploché, obrácené či vnější střechy, podlahy nebo vnější stěny, které se dotýkají zeminy.

Výhodou polystyrenu s grafitem je vyšší tepelná izolace, které je dosaženo díky schopnosti grafitu odrážet teplo zpět, a tudíž zabraňovat většímu úniku tepla. Dalším izolačním materiálem je kamenná vlna, která díky své prodyšnosti brání kondenzaci vodních par a vzniku plísní, a to i na těžko přístupných místech. Kamenná vlna má navíc skvělé protihlukové i tepelně izolační vlastnosti a dokáže konstrukci chránit před účinky požáru.

K zateplení budov se využívají i tepelně-izolační desky ze skelné a minerální vlny, jež jsou oblíbené zejména pro své tepelně i akusticky-izolační vlastnosti a nehořlavost. Kromě toho tyto materiály odpuzují zvířata a nepodporují růst hub, plísní či bakterií – jednoduše řečeno, jsou téměř věčné. Kromě materiálu je další důležitou proměnnou i tloušťka izolačních desek.

O přesné tloušťce, ideální pro váš dům, je potřeba se poradit s odborníkem či projektantem. V podstatě ale platí obecné pravidlo – čím tlustší izolace, tím větší úspory. To je motto především tzv. pasivních domů, u kterých šířka desek dosahuje až 40 cm. Pokud ale pouze fasádu renovujeme a chceme dům jen dodatečně zateplit, bude většinou stačit 10 - 16 cm navíc.

Vnitřní versus vnější zateplenídomy


Určitě vás napadlo, že zateplit fasádu lze jak zvenku, tak zevnitř. Který postup je ale výhodnější? Odpověď zní asi tak, že vnitřní zateplování má mnoho nevýhod a úskalí. Vnější izolace chrání zároveň omítku a zdivo není vystavováno velkým teplotním rozdílům.

Dalším benefitem venkovního zateplení je jeho celistvost, které bychom u vnitřní izolace nikdy nedosáhly, protože umožňuje zateplit pouze určité části. I proto se vnitřní zateplení hodí spíše pro historické, členité fasády nebo prostory, ve kterých nepobýváme celoročně, například pro chalupy a chaty.

Zdroj: OBI.cz


Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Máme zateplený dům a je to poznat na vytápění
Obrázek uživatelky
profil
my jsme zateplili loni
Obrázek uživatelky
profil
Na Jaře nás to čeká taky.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Také budeme zateplovat fasádu, aspoň ušetříme na vytápění. Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles