Tvrdíte, že nemáte na nic čas? Myslíte si, že se nemůžete věnovat rodině, svým koníčkům ani samy sobě? Lidé, kteří neumějí odpočívat, jsou buď neschopni zvládat nápor práce anebo jsou psychicky narušení, potřebují pomoc, ale nejspíš o ni vůbec nestojí. Co zapříčiňuje pracovní nasazení workoholiků? Proč si workoholici neuvědomují, že jejich pracovní tempo je může dovést až do nemocnice?
V první řadě je třeba si práci dobře naplánovat. Naplánovat tak, aby člověk měl čas a prostor i pro odpočinek. Workoholici často tvrdí, že kdyby nějaký volný čas vůbec měli, ani by nevěděli, co s ním a co ve volném čase dělat. Workoholikům velmi záleží na tom, co vytvořili a dokázali pouze vlastní pílí. A právě v těchto případech musí pomoci přátelé a rodina. Někdy je nutné takového člověka doslova donutit k návštěvě odborníka - psychologa. Je třeba si uvědomit, že vyhledat odborníka není žádná ostuda.
Člověk, který si o sobě myslí, že to nejde, není nepostradatelný, jen se mýlí! Takoví lidé často přehodnotí svůj život až tehdy, když dojde ke zdravotnímu kolapsu, organizmus nezvládne tak velkou dlouhodobou zátěž a zkolabuje. Někdy dokonce musí bojovat o holý život, aby si uvědomil, že musí zpomalit a přehodnotit svůj žebříček priorit. Je potřeba na první místo dát své zdraví.
Workoholik má velmi často silnou touhu pracovat, při práci se špatně ovládá, nepřiměřeně spěchá a neví, kdy přestat. Zanedbává jiné zájmy, jen aby mohl pracovat. Pokračuje v práci i přes jasné důkazy toho, že signály jeho těla napovídají, že s jeho zdravím není něco pořádku. Něco ho vnitřně nutí zvyšovat množství času stráveného v práci. Pokud však nemůže po nějakou dobu z jakéhokoli důvodu pracovat, cítí se vnitřně v nepohodě a má třeba i duševní problémy.
S léčením workoholismu je to dosti složité. Bohužel nezabírá, když workoholikovi řekneme, ať pracuje méně. Taková terapie na něj prostě neplatí. Workoholik je přesvědčen, že když náhle poleví ve svých pracovních návycích, jeho okolí ho přestane považovat za dříče.
Workoholik si nemůže říct, že se bude léčit tím, že přestane pracovat. Pracovat musí, vydělávat si nějak musí... Léčba workoholika vyžaduje především to, aby sám chtěl. S pomocí jiných, svých blízkých se musí naučit pracovat přiměřeně. Svůj volný čas by měl vyplnit tím, co dosud zanedbával. Snaha o vyléčení se vyplatí, pocit uvolnění a štěstí se časem opět dostaví.
Pokud máte pochybnosti, zda také nejste workoholička, tady je malá nápověda: pokud má člověk i jiné zájmy než práci, není workoholik!
Autor:Bea1