Není tuk jako tuk
V našem organismu máme dva typy tuků. První z nich je uložen pod kůží, proto se logicky nazývá podkožní a ten druhý vyplňuje dutinu břišní. „Máme pro něj několik názvů jako břišní, útrobní nebo viscerální. Podkožní tuk tvoří u zdravého člověka nějakých 80 % tukových zásob, které využívá jako zásobárnu energie na horší časy nebo nás chrání před chladem. Ten viscerální obaluje orgány a prorůstá dutinou břišní. V malém množství je žádoucí, neboť má ochranitelskou funkci. U žen je jeho výskyt daleko častější, chrání rozmnožovací orgány a v těhotenství plod. V případě, že ho začneme mít moc, tak započne vnitřním orgánům škodit tím, že zabrání jejich prokrvení a správné výživě. Dospět můžeme až k deformaci orgánů, což může vést až k jejich selhání,“ říká nutriční specialistka a zakladatelka Zdravého stravování Mgr. Kateřina Šimková.
Záludná útrobní tuková tkáň
Útrobní tuková tkáň je velmi aktivní v porovnání s podkožním tukem. Vylučuje více zánětlivých látek a škodlivé faktory pro náš metabolismus. Zároveň viscerální tuková tkáň záškodničí vůči endokrinním žlázám, tedy systému žláz s vnitřní sekrecí, v tom, aby mohly hormony cirkulovat v našem krevním oběhu. „Nejpatrnější je to u metabolických procesů, což se může projevit inzulinovou rezistencí (riziko vzniku diabetu mellitu 2. typu), arteriální hypertenzí, dyslipidemií či zvýšeným rizikem aterosklerózy a jejích komplikací. Útrobní tuk může přinést i kardiovaskulární komplikace. Při nadměrném výskytu útrobního tuku vás může trápit rapidní úbytek energie, dochází ke zvýšení rizika únavových zlomenin a osteoporózy, u žen navíc může vyústit k problémům s menstruací a otěhotněním,“ doplňuje Kateřina Šimková.
Hlídejte si obvod pasu
Bioimpedanční přístroj dokáže změřit obsah vody, svalové hmoty i útrobního tuku v organismu. Analýza je založená na měření elektrického odporu lidských tkání pomocí slabého elektrického impulzu.
Zdroj foto: Tomáš Škoda pro Zdravé stravování
Viscerální tuk jen problém tlouštíků? Omyl!
Dostupné výzkumy ukazují, že až polovina žen s normálním BMI (pozn. index tělesné hmotnosti a používá se jako měřítko obezity) je uvnitř obézních, tedy má přebytek viscerálního tuku. A opačně, asi 20 % obézních jedinců se nepotýká s přílišným množstvím útrobního tuku. Břišní tuk zásadně neovlivníme sportovní aktivitou a zajímavostí je, že ho nelze odstranit liposukcí. „Jediným opravdu účinným opatřením je pravidelný a vyvážený jídelníček, který bude mít zastoupení všech makroživin, tedy bílkovin, komplexních sacharidů a plnohodnotných bílkovin. Naopak bychom měli dbát na umírněnou konzumaci alkoholu a nasycených mastných kyselin, neboť ty se významně podílejí na ukládání viscerálního tuku. Neznamená to, že pokud si tu a tam dopřejeme tučná masa a sýry, máslo a smetanový jogurt, okamžitě znásobíme obalení orgánů břišním tukem. Pokud však budeme tělo dlouhodobě a pravidelně zásobit tučnými jídly s nízkou výživovou hodnotou a jíst nepravidelně, zvýšené přítomnosti útrobního tuku se jen těžko vyhneme,“ uzavírá Kateřina Šimková, nutriční specialistka Zdravého stravování, která sestavuje dietní jídelníčky.