Ju jitsu se dá přeložit jako jemné umění nebo také umění dosáhnout vítězství ohebností nebo pružností. V dnešní době se cvičí hlavně pro radost z pohybu nebo také pro sebeobranu.
Hlavním cílem ju jitsu je zvládnutí technik, umění bránit se a zvládat krizové situace, zlepšení fyzické kondice a vytrvalosti a také zlepšení duševní rovnováhy. Je to také účinná forma sebeobrany, protože cvičenci se naučí ovládat nejen své tělo a využívat všechny svalové skupiny, ale hlavně reagovat na všechny druhy útoků a vytvářet si vlastní postupy a situace při jejich neutralizaci. Existuje více než 700 základních verzí japonského ju jitsu a je to také závodní sport.
Dále ju jitsu optimálně rozvíjí většinu tělesných schopností, především rychlost a to včetně rychlosti reakce, sílu a kloubní pohyblivost a pak také vytrvalost. Jsou to četné formy stylů boje, které si nejsou podobné ani v technice, ani na pohled, ale pravé ju jitsu zahrnuje metody kopů, úderů, použití kolen, házení, škrcení, blokování kloubů, používání některých zbraní a držení a svazování nepřítele. Proto je vždy potřeba neustálá ostražitost, výborný postřeh, rychlá reakce, dynamika a bohaté zkušenosti, současně je nutné mít absolutní přehled v prostoru a ovládat techniku pádů.
V současné době dochází k velkému rozmachu právě tohoto bojového sportu, protože mimo sportovních oddílů a soukromých zájmových tradičních škol dochází také k využití ju jitsu v rámci bezpečnostních jednotek, a to například policie, soukromé bezpečnostní agentury, speciální policejní jednotky a ochrana politických činitelů. V Japonsku je společně s kendo oficiálním výcvikovým systémem japonské policie. USA a některé další státy Unie také využívají ju jitsu při výcviku svých policejních jednotek a dokonce i FBI.
Podmínkou úspěšného zvládnutí ju jitsu je především zachování stoprocentní disciplíny na trénincích, protože každý cvičenec nese zodpovědnost za to, že se spolucvičícímu partnerovi nic nestane, a že mu neublíží. Ju jitsu není nějak těžké na pochopení, ale výcvik je opravdu namáhavý, ale na druhou stranu není vůbec zatěžující pro organismus a proto jej mohou cvičit lidé od 12 do 60 let věku. Ju jitsu poskytuje mnoho technik a způsobů provedení, proto zde můžete uplatnit svou kreativitu a seberealizovat se.
Markéta
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz