Měsíc nebo dva posilování nikoho před okrasnými tukovými kroužky nezachrání. Hýbat se, pracovat na sobě musíte pravidelně a dlouhodobě. Ideálním řešením je pořídit si jednoduché vybavení přímo domů. Už žádné výmluvy na počasí a nedostatek času, doma můžete odtrénovat kdykoliv.
CO BY V DOMÁCÍ POSILOVNĚ NEMĚLO CHYBĚT
NA ZEM
Při vybavovaní domácí posilovny začněte od podlahy. Tlumící podložka (tzv. puzzle) se vám bude hodit, zvláště pokud bydlíte v paneláku nebo máte „citlivější“ sousedy. Na samotné cvičení i protahování pak slouží kvalitní protiskluzová podložka, stačí i klasická karimatka.

Balanční pomůcky a podložky patří mezi oblíbené aerobní pomůcky, pomocí kterých lze efektivně procvičit a posílit celé tělo. Při cvičení dochází k vyrovnávání zátěže vlastní hmotností a tím dochází k rovnoměrnému posílení svalstva. Zároveň posílíte svalstvo uloženo v hlubších vrstvách, které se mnohdy těžko procvičuje. Díky tomu jsou prováděné cviky efektivnější a dochází k rychlejšímu spalování tuků i posílení svalstva. Skvělým pomocníkem je balanční podložka (Dome, Bosu) nebo gymnastický míč. Nejnovějším trendem, jsou pak závěsné systémy pro posilování vlastním tělem (Multitrainer, TRX), kde si pomocí skladby a způsobu provedení cviků volíte náročnost tréninku, navíc jsou tyto pomůcky šetrné ke kloubům.
ČINKY
Ať jste žena nebo muž, neměly by vám ve výbavě chybět činky. Výběr na trhu je obrovský, muži si pořídí spíše nakládací činky, které jim umožní přidávat zátěž podle narůstající kondice, ženy ocení lehčí jednoruční činky nebo moderní cementem plněnou činku s velkým madlem ketlebel (vinbel), kterou můžete používat podle kondice a cviku jako jednoručku i obouruč. Pro pokročilejší se pak doporučuje posilovací vak, který je ideální pro trénink dřepů nebo squatů a další cviky.

Na zahřátí před cvičením stačí klasické švihadlo, step, pokud už doma máte rotoped, eliptical, běhací pás. Výborné je před samotným posilováním vyběhnout a seběhnout několikrát schodiště. Intenzivní pohyb před samotnou cvičební jednotkou by měl být minimálně 5 minut. Pokud chcete nastartovat hubnutí a odbourat nějaký ten špíček, musíte přidat minimálně dalších 25 až 40 minut a snížit intenzitu. Abyste nastarovali tukový metabolismus, je potřeba tělo setrvale zatížit na 30 až 45 minut, intenzita pohybové aktivity by měla být taková, abyste při ní byli schopni plynule mluvit s mírným zadýcháním. Vyšší intenzita není žádoucí.
Místo rozcvičky si můžete naplánovat i úklid domácnosti a zabít tak dvě mouchy jednou ranou. Pusťte si k tomu oblíbenou písničku a nebojte se do toho pořádně položit. Energetický výdej během domácích prací jako je luxování, umývání oken, zametání či stírání podlahy je stejný jako hodinová lekce jógy. Zatančete si s koštětem na 3 písničky a uvidíte, jak parádně budete zpocení.
A dobrá zpráva na závěr. Během průměrného osmihodinového spánku spálí tělo běžně rostlého muže okolo 2700 kJ a ženy 2050 kJ. A pak, že je to vždy dřina… ;-)
Zdroj, foto: inSPORTline