Sdružení obrany spotřebitelů se obrátila spotřebitelka ze Šumperka, která byla v místní drogerii svědkem toho, jak si jiná paní zkoušela prodávanou rtěnku přímo na ústa. Když se spotřebitelka bránila, že něco takového není přípustné a je to nehygienické, odpověděla jí přihlížející prodavačka, že jde přeci o tester.
SOS se obrátilo na hygieniky a podle jimi poskytnutých informací skutečně v současné době neexistuje na používání testerů žádná vyhláška. Vychází se z toho, že lidé se chovají podle běžně zažitých hygienických pravidel a že takové chování a takový přístup spotřebitele i prodavače jako v Šumperku nejsou možné.
„Jak je vidět, některé ženy jsou bohužel schopné takového rizikového chování, takže by ostatní měly být velmi opatrné. Použitím testovací rtěnky na rty je možné přenést především různá herpetická onemocnění, ale také například při infekci retních koutků i stafylokoka,“ varuje mluvčí SOS Ivana Picková. Opatrné by měly být spotřebitelky jak při nákupu rtěnek, ale i lesků a tužek na rty, zkušenosti spotřebitelky ze Šumperka potvrdily i další ženy, při miniprůzkumu mezi ženami, který SOS operativně udělalo. Všechny věděly, že je běžnou praktikou zkoušet barvu zvoleného výrobku na hřbetu ruky, ale třetina z dotazovaných žen se setkala s tím, že jiné spotřebitelky přímo zkoušely tester přímo na rty.
SOS dává podnět Hlavnímu hygienikovi ČR i Státnímu zdravotnímu ústavu, aby v rámci svých pravomocí upozornili na nebezpečí, která z takového zacházení s kosmetickými testery pro zdraví ostatních mohou plynout.