Ekzém je většinou definován jako projev alergické reakce těla. Velkou roli ale hrají dědičné dispozice. Alergickou reakci mohou u ekzematiků spustit jak potraviny (hlavně oříšky, čokoláda, kořeněná jídla), tak i látky denní potřeby (kosmetika, saponáty, zvířecí srst).
Formy ekzému:
1.) kojenecká forma- obvykle propuká kolem 3. měsíce života, po 1. roce věku může dojít k úplnému zhojení
- ekzém výrazně svědí, děti jsou neklidné a nemohou spát, postiženy jsou tváře, brada, někdy i končetiny
- tato forma zahrnuje nejčastější množství případů
2.) dětská forma
- ekzém se postupně stěhuje z obličeje do loketních a podkolenních jamek, mezi další
postižené části těla patří krk, zápěstí a hřbet ruky
3.) dospělá forma
- u 10% pacientů propuká atopický ekzém až v dospělosti, obvykle se ale jedná o pokračování nemoci z dětství
- postižená místa jsou stejná jako při dětské formě, výjimečně dochází k rozšíření ekzému na celý kožní povrch (tzv. erytrodermie).
Diagnóza se stanovuje na základě klinického vyšetření, podle přítomnosti nejméně tří velkých a tří malých příznaků:
- velké příznaky: svědění, výskyt atopie v rodině, chronický průběh, typická umístění kožních změn
- malé příznaky: suchost kůže, bledost nebo zarudnutí obličeje, snížená hranice vlasů, loupání kůže, praskliny kůže za ušima, bělavé skvrny na pažích, nesnášenlivost potravy.
A jak léčit atopický ekzém?
Při léčbě se pacient neobejde bez pomoci kožního lékaře – ten zvolí zevní prostředky léčby podle stádia ekzému, to jsou buď kortikosteroidy (vzhledem k množství nežádoucích účinků se používají jen po nezbytně nutnou dobu a postupně léčba přechází k promazávání kůže nebo ke kombinaci s antibiotiky a světloléčbou), nebo místní imunomodulátory (léky, které lze používat i dlouhodobě a předcházejí novým vzplanutím ekzému).Atopickým ekzémem v České republice trpí přibližně 15 000 dětí v kojeneckém věku, počet dospělých jedinců je podle statistik až 300 000.
Klinické studie prokazují, že dospělí pacienti s atopickým ekzémem jsou více depresivní a úzkostní než zdraví jedinci. Viditelné příznaky onemocnění kůže bývají příčinou sociální stigmatizace. Mohou přerušit společenské aktivity člověka a vést k izolaci.
Petrac – čtenářka
Chytrá Žena
Chytrá Žena