Nemoc se však nevyhýbá ani mužům. Mezi preventivní opatření patří pravidelný pohyb, zdravá strava, ale také užívání volně prodejných originálních léků, které obsahují důležité látky pro prevenci osteoporózy – vápník, vitamín D a kostní minerály.
Slovo osteoporóza vzniklo složením dvou latinských slov: osteo – kost a porosis– prořídnutí. Označuje tedy chorobu způsobující řídnutí kostí. Nemocná kost ztrácí své důležité vlastnosti, tedy pevnost a pružnost. To pak může vést ksnadnému vzniku i velmi vážných zlomenin a k dalším komplikacím.
V civilizovaných zemích se výskyt osteoporózy odhaduje na 7-8 % populace. V přepočtu na Českou republiku to představuje 1 milion nemocných. Odhaduje se, že v roce 2050 se celosvětově zvýší počet zlomenin kyčle u mužů o 310 % a u žen o 240 %.
Výskyt osteoporózy v populaci se neustále zvyšuje. „Důvodem je především zvyšující se věk populace,nedostatek pravidelného pohybu, snížený příjem vápníku, ale především vitamínu D do organismu,“ říká doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň – Bory.
Kost není mrtvá hmota
Celý život se v kosti odbourává stará kost a její poškozená struktura a zároveň se buduje z vápníku a dalších důležitých stavebních prvků struktura nová. Tento proces závisí na našem pohybu, stravě, zdraví a dalších faktorech.Maximální množství kostní hmoty se může v těle vytvořit do 25-30 let. Po 30. roce věku vlivem stárnutí kostní hmoty pouze ubývá. Největšímu ohrožení jsou vystaveny ženy v přechodu a po něm. Ztrácí totiž ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují.
Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů, a to i bez příčiny nebo následkem nepatrného úrazu. „Pád u pacienta s osteoporózou je příčinou 90% všech zlomenin horního konce kosti stehenní.Vážné zlomeniny mohou dále vést až k trvalému postižení a invaliditě,“ uvádí doc. Vyskočil.
K nejvyššímu počtu úmrtí podle epidemiologa Cyruse Coopera z britské univerzity v Southamptonu dochází během prvních 6 měsíců po zlomenině kyčle. Jeden rok po zlomenině kyčle pouze 40% pacientů je schopno samostatné chůze, 60% má potíže s vykonáváním alespoň jedné základní činnosti v každodenním životě, a 80% je omezeno v dalších aktivitách, na které byli zvyklí před úrazem, jako je například řízení vozidla a nakupování. Více než 27% pacientů končí v trvalé ústavní péči.
Zlomeninu související s osteoporózou utrpí ve svém životě 30-50 % žen a 15-30 % mužů.Až 80 % jedinců s vysokým rizikem další zlomeniny, kteří již prodělali kvůli osteoporóze alespoň jednu zlomeninu, není sledováno ani léčeno.
Zodpovědným přístupem ke svému zdraví můžeme řídnutí kostí výrazně zpomalit
Boj s osteoporózou je náročný. Kromě zdravé životosprávy a pravidelného pohybu můžeme přistoupit i k užívání různých léčivých přípravků.
OTESTUJTE SE: MŮŽE SE OSTEOPORÓZA STÁT I VAŠÍM PROBLÉMEM?
Utrpěl/a jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?Užíváte po dlouhou dobu kortikoidy?
Máte štíhlou nebo malou postavu?
Vynechala vám někdy menstruace na dobu delší než půl roku?
Byl/a jste někdy ve svém životě upoután/a alespoň na několik týdnů na lůžko (úraz, nemoc)?
Strávíte denně na čerstvém vzduchu méně než 1 hodinu?
Děláte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně?
Kouříte pravidelně?
Vypijete více než 3 šálky kávy denně?
Vypijete denně méně než 0,5 l mléka nebo sníte méně než 100g polotučného sýra?
Jestliže na 3 a více otázek odpovíte ANO, potom i vám hrozí riziko osteoporózy. Zamyslete se nad svým každodenním příjmem vápníku i dalších důležitých prvků a případně zvažte konzultaci tohoto problému se svým lékařem.
Autor: MUDr. Václav Vyskočil,
Ph.D., vedoucí Osteocentra
Fakultní nemocnice Plzeň – Bory
Ph.D., vedoucí Osteocentra
Fakultní nemocnice Plzeň – Bory