Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Kozoroh - roční horoskop na rok 2025Kozoroh - roční horoskop na rok 2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 23.12. 2024
Dnes má svátek Vlasta
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Co byste měli vědět o osteoporóze, ale zapomněli jste se zeptat

19. 10. 2013 | Nemoci
Osteoporóza postihuje významnou část naší populace. Tato nemoc způsobuje řídnutí kostí, které stárnutím v průběhu časuztrácejí svou pevnost a pružnost. Z těchto příčin dochází ke snazšímu vzniku zlomenin a dalším zdravotním komplikacím. Zlomeninu související s osteoporózou utrpí za svůj život 30-50 % žen.

Nemoc se však nevyhýbá ani mužům. Mezi preventivní opatření patří pravidelný pohyb, zdravá strava, ale také užívání volně prodejných originálních léků, které obsahují důležité látky pro prevenci osteoporózy – vápník, vitamín D a kostní minerály.
Slovo osteoporóza vzniklo složením dvou latinských slov: osteo – kost a porosis– prořídnutí. Označuje tedy chorobu způsobující řídnutí kostí. Nemocná kost ztrácí své důležité vlastnosti, tedy pevnost a pružnost. To pak může vést ksnadnému vzniku i velmi vážných zlomenin a k dalším komplikacím.

V civilizovaných zemích se výskyt osteoporózy odhaduje na 7-8 % populace. V přepočtu na Českou republiku to představuje 1 milion nemocných. Odhaduje se, že v roce 2050 se celosvětově zvýší počet zlomenin kyčle u mužů o 310 % a u žen o 240 %.
Výskyt osteoporózy v populaci se neustále zvyšuje. „Důvodem je především zvyšující se věk populace,nedostatek pravidelného pohybu, snížený příjem vápníku, ale především vitamínu D do organismu,“ říká doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň – Bory.

Co byste měli vědět o osteoporóze, ale zapomněli jste se zeptatKost není mrtvá hmota

Celý život se v kosti odbourává stará kost a její poškozená struktura a zároveň se buduje z vápníku a dalších důležitých stavebních prvků struktura nová. Tento proces závisí na našem pohybu, stravě, zdraví a dalších faktorech.

Maximální množství kostní hmoty se může v těle vytvořit do 25-30 let. Po 30. roce věku vlivem stárnutí kostní hmoty pouze ubývá. Největšímu ohrožení jsou vystaveny ženy v přechodu a po něm. Ztrácí totiž ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují.

Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů, a to i bez příčiny nebo následkem nepatrného úrazu. „Pád u pacienta s osteoporózou je příčinou 90% všech zlomenin horního konce kosti stehenní.Vážné zlomeniny mohou dále vést až k trvalému postižení a invaliditě,“ uvádí doc. Vyskočil.

K nejvyššímu počtu úmrtí podle epidemiologa Cyruse Coopera z britské univerzity v Southamptonu dochází během prvních 6 měsíců po zlomenině kyčle. Jeden rok po zlomenině kyčle pouze 40% pacientů je schopno samostatné chůze, 60% má potíže s vykonáváním alespoň jedné základní činnosti v každodenním životě, a 80% je omezeno v dalších aktivitách, na které byli zvyklí před úrazem, jako je například řízení vozidla a nakupování. Více než 27% pacientů končí v trvalé ústavní péči.

Zlomeninu související s osteoporózou utrpí ve svém životě 30-50 % žen a 15-30 % mužů.Až 80 % jedinců s vysokým rizikem další zlomeniny, kteří již prodělali kvůli osteoporóze alespoň jednu zlomeninu, není sledováno ani léčeno.

Zodpovědným přístupem ke svému zdraví můžeme řídnutí kostí výrazně zpomalit
Boj s osteoporózou je náročný. Kromě zdravé životosprávy a pravidelného pohybu můžeme přistoupit i k užívání různých léčivých přípravků.

OTESTUJTE SE: MŮŽE SE OSTEOPORÓZA STÁT I VAŠÍM PROBLÉMEM?

Utrpěl/a jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?
Užíváte po dlouhou dobu kortikoidy?    
Máte štíhlou nebo malou postavu?
Vynechala vám někdy menstruace na dobu delší než půl roku?
Byl/a jste někdy ve svém životě upoután/a alespoň na několik týdnů na lůžko (úraz, nemoc)?
Strávíte denně na čerstvém vzduchu méně než 1 hodinu?
Děláte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně?
Kouříte pravidelně?
Vypijete více než 3 šálky kávy denně?
Vypijete denně méně než 0,5 l mléka nebo sníte méně než 100g polotučného sýra?

Jestliže na 3 a více otázek odpovíte ANO, potom i vám hrozí riziko osteoporózy. Zamyslete se nad svým každodenním příjmem vápníku i dalších důležitých prvků a případně zvažte konzultaci tohoto problému se svým lékařem.

Autor: MUDr. Václav Vyskočil,
Ph.D., vedoucí Osteocentra
Fakultní nemocnice Plzeň – Bory


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Za každý takový článek můžeme být jen rádi, jsou nemoci o kterých se příliš nemluví a je to špatně. Pokud Vás toto téma zajímá koukněte na web vseovitaminud jehož partnerem je právě fórum proti osteoporóze Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles