Řada velkých studií se zabývala možnostmi ovlivnění rozvoje komplikací u diabetu. Například o kardiovaskulárních komplikacích se v letošním roce hovořilo skutečně velice často. Zapomínat by se ale nemělo ani na další komplikace diabetu, zejména pak na diabetickou neuropatii. Ta patří mezi jednu z velmi častých komplikací, které kromě zdravotního stavu významně ovlivňují i celkovou kvalitu života pacienta.
Nadbytek cukru poškozuje jak citlivá nervová vlákna, tak i cévy zabezpečující jejich výživu. Toto poškození může postupem času dosáhnout takového stupně, že nervová vlákna mohou ztratit schopnost vést signály z mozku a do mozku. Nervová soustava přitom kontroluje automatické funkce jako dýchání, zrak, sluch, trávení potravy, vnímání bolesti, tlaku a tepelných podnětů, stejně tak jako vůlí řízené pohyby včetně sezení, chůze či běhu. Někdy se diabetická neuropatie rozděluje na tzv. periferní, charakterizovanou zejména postižením dolních končetin, která se může podílet na změnách označovaných jako diabetická noha, a na tzv. autonomní, která se projevuje postižením různých orgánů.
Hlavním léčebným opatřením při diabetické neuropatii je snaha dosáhnout co nejlepší kompenzace diabetu, a to i za cenu změny léčby diabetu (například převedení na tzv. intenzifikovaný inzulinový režim). Ostatní léčebná opatření mají za cíl odstranit nepříjemné potíže. K tomu je určena řada léčebných prostředků, které však účinkují u jednotlivých pacientů značně rozdílně. Proto je velice důležité, aby lékař i zdravotní personál vzájemně spolupracovali napříč obory a zároveň měli dostatek aktuálních informací a znalostí o neuropatiích, diagnostických možnostech a nových přístupech k léčbě této velmi časté komplikace. Zároveň sám pacient by měl mít možnost a snahu aktivně informace vyhledávat.
Projevy diabetické neuropatie:
poruchy srdeční frekvence a krevního tlaku, nebolestivý infarkt myokardu
poruchy funkce trávicího systému (vyprazdňování žaludku, průjmy)
poruchy erekce a vyprazdňování močového měchýře
nadměrné pocení v horní polovině těla a snížené pocení v dolní polovině těla
poruchy zornicových reakcí
porušení vnímání hypoglykemie
poruchy vylučování některých hormonů
Diabetická neuropatie je také častou příčinou vzniku syndromu diabetické nohy. Syndrom diabetické nohy patří k nejobávanějším komplikacím cukrovky. Je mu však možné v 75 % případů zabránit. Diabetik musí každý den kontrolovat a ošetřovat své nohy a věnovat pozornost i sebemenšímu poranění, aby se nerozrostlo v závažný problém, který může vyústit až v amputaci prstu nebo celé končetiny.
Zdroj: Eli Lilly
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz