-Komerční sdělení-

Zdá se, že letošní jaro v Česku začalo s předstihem. Teploty rychle rostou, příroda se probouzí a s ní i první pylové alergeny. Sezónní alergie postihuje téměř pětinu populace a její výskyt stále roste, zejména u dětí. Přestože moderní medicína neumí alergii zcela vyléčit, existují účinné způsoby, jak její projevy zmírnit – jedním z nich je inhalace.
Neviditelné nebezpečí: Pyly ve vzduchu od února až do podzimu
První alergeny, jako pyly olše a lísky, se v ovzduší objevují už v únoru. Následují břízy, trávy a postupně i byliny a plevele, přičemž pylová sezóna se protahuje až do října. Podzim navíc přináší riziko vzdušných plísní. Mnoho lidí si přitom alergii nejprve zamění s běžným nachlazením – typickými projevy jsou svědění sliznic, ucpaný nos, časté kýchání a podrážděné oči. Pokud se symptomy podcení, mohou vést až k rozvoji astmatu.
Jak zmírnit obtíže a podpořit dýchací cesty
Vyhýbání se alergenům je složité, zvláště v období, kdy je pobyt venku lákavý. Odborníci proto doporučují pravidelné inhalace, které pomáhají nejen při alergiích, ale také při respiračních onemocněních, zánětech dýchacích cest nebo astmatu.
„Nebezpečí spočívá v nadměrném užívání nosních kapek, které mohou poškodit nosní sliznici. Je lepší konzultovat alergii s lékařem a volit šetrnější způsoby úlevy,“ upozorňuje Prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc., ředitel České iniciativy pro astma.
Inhalace: Šetrná pomoc, která uleví dýchacím cestám

Správná technika inhalace
Nejlepší doba pro inhalaci je večer před spaním, kdy je tělo v klidu. Ideální je sedět vzpřímeně a pomalu, hluboce dýchat, dokud se nespotřebuje veškeré léčivo. U dětí pomůže zpříjemnit proces oblíbená pohádka nebo klidná hudba. Pokud si léčivo připravujete sami, je nutné vždy dodržovat pokyny v příbalovém letáku.