Nakonec se moje potíže zlepšily o dobrých 80 %, a tak bych Vám ráda povykládala několik tipů, rad a postřehů, které se mi moc osvědčily. Fungují však zapojeny v celém konceptu. Jeden bod vytržený z kontextu Vám pravděpodobně nepomůže. Pro ty, které se s tímto problémem potýkají dlouhé měsíce či roky, to chce změnu o 100 %.
1. Kvasinky - Škodí nedostatečná, ale i přílišná hygiena
O denním mytí a udržování základních hygienických návyků se tu nebudu zmiňovat, jsme přeci všechny čistotné ženy znalé vody, toaletního papíru a čistoty a ne středověké ženštiny, které se po použití toalety otíraly do spodních suknic. Co ale rozhodně nesmím opomenout, je škodlivost z opačného konce - tedy přílišná hygiena. Rozhodně na ony intimní partie nepoužívejte běžná tekutá mýdla či sprchové gely. Jistě, můžete mít štěstí a můžete i mezi těmito výrobky narazit na takový, který Vám bude vyhovovat, ale vycházejme z toho, že máte chronické opakující se potíže a tudíž je v tomto případě pravděpodobnost úspěchu malá. Já sama jsem vyzkoušela asi pět mycích gelů pro intimní hygienu, než jsem našla ten pravý, který mi nezpůsoboval žádné potíže.Naivně jsem si myslela, že první gel pro intimní hygienu bude ten pravý a já tělu pomohu. Jenomže jak mě vyvedla z míry moje gynekoložka, právě mnohdy většina nevhodných intim gelů může působit až 40 % našich obtíží. Nemohu doporučit přesný výrobek, který vyhovuje mně, protože každá žena je jiná a každé bude vyhovovat něco jiného. Doporučuji tedy zkoušet, zkoušet a zase zkoušet. A když už jsme u toho mytí... rozhodně přímo nesprchujte intimní partii proudem vody ze sprchy zevnitř. Též jsem si myslela, že důkladné opláchnutí proudem vody pomáhá, ale opak je pravdou. Proud vody často rozdráždí citlivou pokožku a sliznici a narušuje přirozenou buněčnou strukturu a vnitřní mikroflóru.
Z vlastní zkušenosti také mohu doporučit vynechat vlhčené ubrousky pro intimní hygienu. Já sama jsem totiž i přes velké snahy nenašla ty pravé, které by mi sedly a nepůsobily mi žádné potíže. Opět jsme totiž u toho, že ubrousky narušují přirozené vnitřní prostředí, které je pak oslabené a nemůže se dobře ubránit sebemenšímu narušení, které pak způsobuje kvasinkové infekce či mykózy. Pokud jste ty své ideální našla, tak Vám gratuluji, ale pokud se stále potýkáte s opakujícími se problémy, raději tento hygienický výrobek na čas zkuste vynechat.
2. Kvasinky - Vložky, tampony a intimky...
Pokud zrovna při "svých dnech" nepoužíváte menstruační kalíšky, nezbývá Vám mnoho možností na výběr. Zvláště v tomto období jste velmi náchylná na propuknutí kvasinkové infekce - zvýšená vlhkost, teplo a zpocení udělají rychle své. Pokud používáte vložky, doporučuji Vám dbát při jejich výběru na prodyšnost. Musí být nejen neprosáknutelné, ale zároveň prodyšné. Mně osobně se naprosto osvědčily anionové vložky, které fungují na principu metody nanotechnologie.Pokud používáte tampony, i zde existuje pro kvasinkové trpitelky převratná novinka. Jedná se o tampony s probiotiky, která se v těle přirozeně uvolňují působením lidského tepla a posilují tak oslabené vnitřní prostředí. Jak anionové vložky, tak probiotické tampony jsou výbornými pomocníky při boji s kvasinkami. Nevýhodou však bývá jejich poměrně dost vysoká cena.
Používáte-li slipové vložky (takzvané intimky), tak i zde raději sáhněte po anionech. Intimky jsou sice vynikající věc, ale často mohou způsobit podobná podráždění, jako při používání vložek (neprodyšnost, která způsobí pocením či teplem množení bakterií a "dobrý sluha" se stává "zlým pánem"). Anionové intimky opět pomáhají ničit bakterie, které se na povrchu intimky tvoří a posilují naše buňky. Navíc jsou dokonalé prodyšné a neobsahují dráždivý chlor.
Jak u vložek, tak i u intimek se vyhněte parfemaci. Ženám, které mívají chronické gynekologické problémy, mohou více škodit, než pomáhat. Jejich parfemace (byť mnohdy jen jemná) může i tak ovlivňovat a narušovat vnitřní poševní prostředí, což opět může u oslabeného organismu začínat problémem.
3. Kvasinky - Ach, to sladké...
Pokud jste stejně jako já velkými milovnicemi sladkého, nebudete to mít lehké. Kvasinkové infekce totiž mohou být způsobeny i "nadměrným" požíváním cukrů. Každý z nás má tuto hranici samozřejmě jinou. Někomu stačí mlsat více sladkého dva dny a je to a jiný pocítí problémy až po týdnu vydatného pojídání dortíků, koláčů, bábovek či zmrzliny. V prvním kroku tedy zkuste omezit sladkosti. Odpusťte si odpolední dort ke kávě, místo banánu si dejte raději jablko a místo kakaa čaj. Existují i speciální protikvasinkové diety, které naprosto zakazují nejen sladkosti, ale například i bílé pečivo, výrobky z mouky a spoustu druhů ovoce. S těmito dietami Vám nejlépe poradí Váš lékař a nebo výživový poradce, který Vám dietu přizpůsobí přímo na míru.4. Kvasinky - spodní prádlo
Ano, i spodní prádlo může ovlivňovat náš boj s kvasinkami. Muži nás často rádi vidí v sexy krajkovém průhledném a rafinovaném prádélku a světlé pohodlné jednoduché bavlněné kalhotky je příliš "neberou". Jenomže právě mnohdy to rafinované průhledné sexy prádélko bývá vyrobeno ze spandexu, polyesteru a podobných syntetických sloučenin. Tyto materiály pak naprosto nesají pot a snadněji způsobují zapařování intimních partií.Proto je vhodné zvolit prádlo s co nejvyšším podílem bavlny, která se mnohem lépe vypořádává s potem a případnými tělesnými tekutinami, zapomněly-li jsme ráno na intimku. Pozor si ale dejte i na bavlněné kalhotky, které se dají pořídit za pár korun u stánků s levným prádlem. Toto barevné prádlo obvykle dost pouští barvu, která se při působení tepla a vlhka bude uvolňovat přímo k Vašim citlivým místům a může opět způsobit podráždění a další potíže. Proto buď takové prádlo nekupujte, nebo jej důkladně několikrát před použitím vyperte (takzvaně seperte a uvidíte sama, jak se změnila jeho barva po několika málo praních).
Avšak i zde jsou k dostání speciální novinky pro ženy trpící gynekologickými potížemi. Jedná se o kalhotky, které obsahují ionty stříbra, které mají podobně jako anionové vložky za úkol ničit nežádoucí bakterie.
Mamcakata - čtenářka
ChytráŽena.cz