Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo Návod na použití českého zdravotnictví v roce 2008, kde se na většinu Vašich otázek dozvíte odpověď.
Připravili jsme pro Vás pár důležitých informací z tohoto Návodu na použití českého zdravotnictví, celý Návod … si pak můžete v závěru článku také stáhnout.
OBSAH NÁVODu NA POUŽITÍ ČESKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ:
I. JAK DŮLEŽITÉ JE NAŠE ZDRAVÍ?
aneb kapitola o tom, jak rádi Češi utrácejí, kolik stojí zdravotní péče a k čemu jsou dobré poplatky
II. NAPLÁNUJTE SI SVŮJ „ZDRAVOTNÍ“ ROZPOČET
aneb kapitola o tom, jak se připravit na nové změny, jak plánovat osobní i rodinné finance a na co se ptát lékaře a lékárníka
III. NEBOJTE SE POPLATKŮ
aneb kapitola o tom, jak to přesně bude s regulačními poplatky a doplatky na léky a také o tom, jak vás ochrání roční limit
Jaké poplatky nás čekají:
Poplatek za návštěvu – kde, kde a jak se hradí
Poplatek za pohotovost
Poplatek za výdej léku
Poplatek za pobyt
Osvobození od všech poplatků
Ochranný limit 5 000 korun
Léky, jejich ceny a doplatky
IV. A OBČAN SE PTÁ
aneb kapitola reálných otázek občanů a odpovědí ministerstva zdravotnictví na téma poplatky a doplatky
A právě z této poslední kapitoly si můžete přečíst pár zajímavých otázek a odpovědí z Návodu na použití českého zdravotnictví:
Bude se platit za recepty na antikoncepci?
Za položku na receptu (= výdej jednoho druhu léku) v případě, že se bude jednat o antikoncepci, poplatek platit nebudete, protože antikoncepce není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Uhradíte tedy plnou cenu antikoncepce, ale ne poplatek.
Ráda bych se zeptala, jak to bude s prohlídkami v době těhotenství?
Prohlídky v době těhotenství jsou osvobozeny od poplatků.
Budu platit jen první návštěvu u doktora nebo i ty další, na které mne doktor objedná? Např. skoro všichni kojenci chodí pravidelně (i několikrát týdně) na rehabilitaci. To budou platit za každou návštěvu?
Na první otázku zní odpověď ano, zaplatíte za každou návštěvu u lékaře, při níž vám bude provedeno klinické vyšetření. Na další otázky zní odpověď ne, neboť kojenec a ani žádný jiný pacient za fyzioterapii (rehabilitaci) prováděnou tak, jak popisujete, neplatí.
Nechávám si předepisovat léky na rok dopředu. Bude to možné i nadále, nebo budu každé čtvrtletí stát na recept frontu u lékaře?
Léky pro chronické pacienty bude možné předepsat na tzv. opakovaný recept, který Vám lékař vystaví tak, že si na něj budete moci svůj lék vyzvednout v lékárně několikrát (počet opakování stanoví vyhláška). Současně bude omezen počet balení jednoho léku, které lze předepsat na jednu položku na jednom receptu.
Děti chodí k logopedovi, budou platit za každou návštěvu?
Ano, v případě, že se jedná o klinické vyšetření logopeda, bude zpoplatněno částkou 30 Kč. Nejedná se tedy například o pouhé procvičování výslovnosti.
Porod je přece přirozený proces, proč za něj platit, když to není nemoc?
Ano, jistě máte pravdu. Porod není nemoc, přesto je hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Probíhá v nemocnici, tedy ve zdravotnickém zařízení a pobyt maminky a dítěte je spojen s určitými doprovodnými či nezdravotnickými náklady. To je vyváženo zárukou kvalifikované pomoci a dostupnosti špičkových přístrojů, které zaručují bezpečí novorozence i jeho maminky, nezřídka i záchranu jejich života.
Proč platí poplatky i ty nejmenší děti? Není to scestné?
Tato otázka svádí k bizarní představě, jak kojenec v ordinaci sahá někam do plínek a vytahuje naspořené penízky … Za dítě samozřejmě platí poplatek rodiče (nebo samoživitel rodič, nebo zákonný zástupce). Náklady, které tak rodinám vzniknou, jsou z velké části kompenzovány úlevami v daňové oblasti.
Celý NÁVOD NA POUŽITÍ ČESKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ
si můžete stáhnout ZDE (4,78 MB).
ZDROJ: Ministerstvo zdravotnictví ČR
ZUZI
Chytrá Žena.cz