Výjimkou však nejsou ani obtíže spojené s dýchací soustavou. V případě, že pracujeme v rizikovém zaměstnání, měli bychom se zaměřit na bezpečnost práce a hlídat si pravidelné prohlídky u lékaře. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak doplnit prevenci vzniku profesních chorob i jejich léčbu bylinkami.
Po práci s vrtačkou trochu rakytníku
Mezi nemoci z povolání se v současné době nejčastěji řadí choroby způsobené fyzikálními faktory. Za loňský rok bylo evidováno přes 450 takových případů. Setkáváme se s nemocemi periferních nervů z přetěžování končetin a z práce s vibrujícími nástroji. Příčinou těchto onemocnění tak bývá práce s motorovými pilami, bruskami nebo vrtačkami.
![Nemoci z povolání: Na vznik astmatu má profese vliv až u 25 % případů Nemoci z povolání: Na vznik astmatu má profese vliv až u 25 % případů](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/rakytnik-resetlakovy-29.jpg)
V těchto případech je důležitá včasná návštěva lékaře a snížení pracovních rizik na minimum. Léčbu však můžeme podpořit i bylinnou cestou. Na bolavé klouby je vhodná například třezalka tečkovaná, která má silné protizánětlivé účinky. Pomoci může také červené lapacho nebo rakytník, který tlumí bolest a pomáhá léčit klouby. Problémům s kostmi můžeme pomoct tinkturou z pupenů sekvoje a borovice, jež přispívá k mineralizaci tkáně, čímž zlepšuje kvalitu kostí.
V případě zánětlivých stavů je třeba využít byliny, které mají protizánětlivé působení, například gemmoterapeutikum z olše, vinné révy a vrby. U zlomenin je vhodné nasadit tinkturu z pupenů jedle, která usnadňuje tvorbu kostní tkáně. Jejích účinků však využijete také v případě bolestí zad.
Zemědělcům i kadeřníkům zelený jíl
Další výrazně zastoupenou skupinou nemocí z povolání jsou kožní nemoci a různé alergie. Dle Národního registru nemocí z povolání se s těmito komplikacemi potýkalo v loňském roce až 160 lidí. Nemoci mohou být způsobené fyzikálními, biologickými nebo chemickými vlivy.
Nejčastěji se s těmito problémy setkávají pracovníci v zemědělství, v potravinářském a dřevozpracujícím průmyslu. Výjimkami nejsou ani kadeřníci, kteří používají různá barviva, nebo hasiči, kteří vdechují zplodiny z hoření a hašení. To vše může zapříčinit vznik kožních problémů, jakými jsou například různé formy dermatitidy nebo alergické ekzémy.
Kožním a alergickým problémům můžeme ve velkém počtu případů předejít používáním vhodných ochranných pomůcek. Zapomínat bychom neměli ani na ochranné oděvy, respirační přístroje, ale také na preventivní lékařské prohlídky. Alergie a kožní onemocnění však můžeme ovlivnit i užíváním přírodních bylinných mastí a dalších produktů.
Zaprášené plíce zklidní divizna
![Nemoci z povolání: Na vznik astmatu má profese vliv až u 25 % případů Nemoci z povolání: Na vznik astmatu má profese vliv až u 25 % případů](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/kacice-divizna-cerna-velky-zluty-kvet-10.jpg)
Dalším závažným onemocněním je silikóza. Jedná se o usazování oxidu křemičitého v plicích, který se do těla dostává vdechováním malých částic. S touto nemocí se lékaři setkávají u pracovníků v kamenolomech nebo dolech. Mezi běžně uváděné nemoci z povolání patří i astma. Odhaduje se, že jeho vznik souvisí s prací až v 25 % případů. Astmatické onemocnění však často není hlášeno ani rozpoznáno jako profesionální astma.
Podobně jako u předchozích nemocí je i v těchto důležité dbát na prevenci. V zaměstnání jsou běžné vstupní a výstupní prohlídky, ale měli bychom si pohlídat také termíny periodických a mimořádných prohlídek. V případě, že nemáme na pracovišti dostatek ochranných pomůcek, je nutné se dožadovat nápravy. Ze zákona by měl zaměstnavatel zajistit bezpečné, nezávadné a zdraví neohrožující pracovní prostředí pro všechny zaměstnance na pracovišti.
Na zlepšení a regeneraci dýchacích cest je možné využít vynikající účinky žampionu, echinacey či medvědího česneku. Pomohou i tinktury z pupenů habru, divizny a modřínu. Výborné je také sáhnout po směsi bezu černého, divizny a jitrocele. Ta totiž blahodárně působí na dýchací systém, zklidňuje jeho podrážděn a usnadňuje vykašlávání.
Při astmatu může pomoci pivoňka či tinktura z pupenů lísky, v některých případech také červené lapacho. Činnost celých dýchacích cest podpoří tinktura z pupenů černého rybízu. Pro komplexní přístup je vhodná také přírodní koupel, která obsahuje dobromysl, lichořeřišnici či modřín. Účinky těchto bylin pomáhají zlepšovat astma i záněty horních a dolních cest dýchacích.