V současné době žije v České republice asi 1,5 milionu lidí starších 65 let (asi 15 % populace). Zhruba 100 tisíc z nich trpí demencí, tedy poruchou paměti a dalších mozkových funkcí, která je takového stupně, že narušuje běžné denní fungování. Přibližně každý pátý trpí mírnou kognitivní poruchou, tedy lehkým stupněm zapomínání.
Tato porucha je běžná a neovlivňuje nijak výrazně normální fungování člověka, ani jej neomezuje v denních aktivitách. U většiny seniorů zůstává tento stav neměnný nebo se může i částečně zlepšit, u části takto postižených lidí ale může dojít v průběhu několika let ke zhoršení až do stadia demence. Mírná kognitivní porucha tedy může ohlašovat nastupující nemoc mozku. Komu hrozí toto riziko, přitom nelze jednoznačně určit. Vhodné je proto důkladné vyšetření, pravidelné kontroly, dodržování pravidel zdravého životního stylu se zaměřením na paměťové funkce a užívání podpůrných léků.
TYPOLOGIE STÁRNUTÍ
Naše populace stárne – přibývá lidí v důchodovém věku a stoupá dlouhověkost. Často se mluví o úspěšném stárnutí, normálním stárnutí a chorobném stárnutí. Co to znamená?
• Při úspěšném stárnutí člověk žije stále plnohodnotným životem, může se účastnit vědeckých projektů, plnit důležitou funkci v zaměstnání. Známe např. moudré profesory, filozofy, vědce, kteří jsou i při vysokém věku schopni nadhledu, dělí se o zkušenosti získané věkem, cestují. Zůstávají tedy výkonní, tvořiví a zcela soběstační.
• Normální stárnutí znamená již např. zvýšený výskyt tělesných onemocnění, jako je vysoký tlak, cukrovka či bolesti kloubů. V oblasti psychiky pak jde o zhoršenou schopnost učit se novým věcem, zhoršené vybavování některých pojmů nebo jmen, nižší schopnost soustředění apod. Člověk je ale nadále schopen hodnotného, samostatného žití
i zapojení do zaměstnání.
• Chorobné stárnutí zahrnuje závažnější, omezující nemoci, mezi které patří např. demence.
ČASTÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI
Mám rodiče v seniorském věku. Zdá se mi, že zapomínají mnohem častěji než dříve. Jak si mohou udržovat dobrou paměť?
Poruchám paměti lze v mnoha případech předcházet. Důležité je dodržovat zdravý životní styl a zůstat aktivní. Proto je dobré zdravě a vyváženě jíst, dopřát si dostatečný spánek, udržovat sociální kontakty a zapojovat tělo i mozek při různých aktivitách (četba, hry, křížovky, pravidelný pohyb apod.).
Na jaké bázi fungují přípravky s Gingko biloba a podle čeho je dobré se v lékárně rozhodnout, který koupit?
Gingko biloba je přírodní látka, která se používá v tradiční čínské medicíně. Před koupí přípravku obsahujícího Gingko bilobu je vhodné se v lékárně informovat, zda se jedná opravdu o LÉK s obsahem Gingko biloba. V tomto vám může pomoci i formulka „lék s obsahem standardizovaného extraktu Gingko biloba (EGb 761)“. Před různými potravinovými doplňky dejte raději přednost léku.
Kdo je nejvíce ohrožen poruchami paměti?
Věk je rizikový faktor, takže čím jsme starší, tím více nám hrozí nebezpečí poruch. Je tedy na místě si během života vytvořit tzv. rezervní mozkovou kapacitu a s její pomocí úpadek duševní svěžesti vykompenzovat. Vzdělávání během celého života, duševní a tělesná aktivita a společenský kontakt jsou nezbytnými předpoklady k jejímu vytvoření.
Senioři často užívají pravidelně hned několik léků. Je nutné, aby v případě léčby poruch paměti nebo jejich prevence polykali další tablety?
Lidé, kteří nechtějí nebo jednoduše nemohou užívat další léky ve formě tablet.
Zdroj: poruchy paměti.cz
Simbelmine
ChytráŽena.cz