Mnozí muži navíc přijdou k lékaři pozdě, již s pokročilým nádorem. Chlapi prostě k doktorovi pokud možno nechodí, dokud jim není téměř „na umření“. Problém je ale v tom, že nejsnáze se léčí prostatický nádor (což platí i pro jakýkoliv jiný zhoubný nádor) tehdy, když je ještě malý a nezpůsobuje žádné nepříjemné příznaky.
Když se objeví problémy při močení, krev v moči nebo dokonce až bolest v kostech a případně zlomenina, bývá naděje na úplné vyléčení dost malá. V té chvíli je již nádor velký, prorůstá celý orgán nebo dokonce už vyslal metastázy do kostí.
Nádor zjistí krevní test
Ačkoliv nádory postihují prostatu nejčastěji po 65. roce věku, mohou se objevit i mnohem dříve. Proto není od věci, když si muž nechá po padesátých narozeninách pravidelně kontrolovat stav své prostaty jednoduchým krevním testem, zjišťujícím hladinu prostatického specifického antigenu (PSA). Pokud se onemocnění prostaty vyskytlo v rodině, měli by muži začít chodit na tento test už po čtyřicítce. Vyšší koncentrace PSA v krvi může a nemusí signalizovat nebezpečí zhoubného bujení v prostatě.
Pomůže operace či ozáření
Jestliže nádor zatím zasáhl pouze prostatu a neroste nikam dál, lze říci, že se ho podařilo objevit včas. Léčba pak obvykle vypadá tak, že se postižený orgán operačně vyjme. Jindy může lékař raději zvolit ozařování – buď zevně za pomoci moderních přístrojů – lineárních urychlovačů, nebo za pomoci zavedení radioaktivních zrn přímo do prostaty.
Tato metoda se jmenuje brachyterapie. Jelikož prostatické nádory rostou hodně pomalu, volí někdy lékaři u starých mužů, pro něž by operace byla velkým rizikem, „vyčkávací strategii“, kdy nádor pouze pravidelně sledují. Když už nádor takzvaně lokálně pokročil - rozrůstá se mimo prostatu - musí po chirurgickém odstranění žlázy následovat další terapie, například ozáření, hormonální léčba či kombinace obojího.
Zamezení vlivu hormonů
Generalizovaný nádor, je takový, který vytvořil metastázy. Lze ho jen léčit, nikoliv vyléčit. K novinkám v terapii patří takzvaná chemická kastrace. Nádor prostaty totiž ke svému růstu potřebuje mužský pohlavní hormon testosteron, proto je třeba mu jejich přísun odepřít. Chemická kastrace to dokáže: pomocí pravidelných injekcí dostává pacient speciální látky – jmenují se LHRH analoga.
Ty způsobí, že varlata testosteron přestanou produkovat. Zamezit působení mužského hormonu je možné i skutečnou kastrací, tedy operačním odstraněním varlat, což je ale pro muže velmi frustrující. Další možností je užívání antiandrogenů v tabletách, které sice omezují působení mužského pohlavního hormonu testosteronu, ale mají jen omezený efekt.
V posledních měsících se objevila i řada dalších možností, jak pacienty s pokročilými nádory prostaty léčit. Jedná se o nové formy hormonální léčby, imunoterapii i o nové typy chemoterapie. Zvyšují naději mužů na prodloužené přežití, úplné vyléčení však zajistit nedokážou.
Autor: prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.
přednosta Urologické kliniky pražské FN Motol
přednosta Urologické kliniky pražské FN Motol