Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.11. 2024
Dnes má svátek Kateřina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Rakovina jako daň za vyšší intelekt člověka?

14. 11. 2009 | Nemoci

Přestože mezi člověkem a šimpanzem existuje tak velká genetická příbuznost, našli vědci některé zajímavé rozdíly. Profesor McDonald a jeho kolegové z americké Atlanty si všimli, že u našich opičích předků se ve srovnání s člověkem daleko méně vyskytuje rakovina. Začali se zabývat otázkou, proč tomu tak je, a zjistili, že za vším stojí vývoj a růst mozku.

Šimpanzi totiž na rozdíl od člověka umí lépe ničit některé buňky v těle. Bojují tak nejen s nádorovými buňkami, ale bohužel si poškozují také nervové buňky v mozku. A tak intelektové schopnosti obou primátů hrají ve prospěch člověka. Vědci už dříve zjistili, že geny pro vývoj mozku se u člověka a šimpanze významně liší. Nyní se zaměřili na poznání programované smrti buněk – apoptózy.

Šimpanzi účinněji ničí nádorové buňky

Vědci zkoumali a porovnávali pět tkání člověka a šimpanze: mozek, varlata, játra, ledviny a srdce. Zjistili, že ve tkáních existují rozdíly v programované smrti buněk (apoptóze buněk). Ta je základním mechanismem boje s nádorovými buňkami v těle. Funguje tak, že každá buňka má „naprogramovánu“ délku svého života a v okamžiku, kdy se stává buňkou poškozenou (anebo nádorovou), zaniká. Lékaři zjistili, že u lidí bohužel neprobíhá tak efektivně jako u šimpanzů. Nádorové buňky u člověka tak bez jakékoliv kontroly rostou a vedou ke vzniku rakoviny.

Smrt buněk v mozku – méně rakoviny

Vědci také předpokládají, že rozdíl v apoptóze souvisí s vývojem lidského mozku a jeho zvětšováním. Programovanou smrtí buněk zaniká totiž nejen nádorová buňka, ale také nervové buňky v mozku. U člověka nedošlo během vývoje k tak masivnímu zániku buněk jako u opic, a mozek se tak mohl velmi efektivně zvětšovat.

Hypotéza vědců se potvrdila také u pacientů. Nemocní s postižením mozku měli kromě zvýšené apoptózy mozkových buněk i nižší výskyt rakoviny. Zlepšování lidského intelektu a poznávacích schopností tak sice udělalo z lidí pány tvorstva, ale zřejmě za cenu zvýšené náchylnosti ke vzniku rakoviny.


Zdroj: Léčba-rakoviny.cz

Mirka Bali

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Rakovina je určitě také ze stresu. Kdyby měl každký člověk pouze na zeleninu, ovoce, a jiné zdravé potraviny, určitě by byl zdravější, ale
jsou i lidé, kteří toho tolik nemají. Obzvláště v jihočeském kraji jsou nejnižší platy, lidé nemají práci, i když jí hledají. Někomu je hej a někomu je ovej.
Obrázek uživatelky
profil
Není to tak, zvířata jedí , co jim říká příroda, nepřepalují tuky a nekouří, lidé jsou moc rozežraní na sladké a mastné a potom se diví, že jsou nemocní. V celkové populaci podle průzkumů platí, že lidé s vyšším vzděláním většinou více dbají o své zdraví, prostě všechno je u lidí v hlavičce, jestli jen poslouchají chuťové buňky, tak jspou to kuličky a brzy onemocní.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles