Mrkev je doslova zásobárnou cenných biolátek. K nejcennějším patří betakaroten - předstupeň životně důležitého vitamínu A, který mimo jiné zlepšuje vidění a pomáhá při šerosleposti. Mrkev má však i neobyčejně vysoký obsah selenu, jenž chrání naše tělo před volnými radikály. Dále obsahuje vitamíny ze skupiny D, E a K, lecitin, draslík, vápník, hořčík, jód a další minerální látky. To vše aktivuje látkovou přeměnu, zastavuje proces stárnutí, podporuje růst vlasů a nehtů a posiluje srdce a krevní oběh.
Mrkev je v obchodní nabídce celoročně. Na jaře se však objevuje mladá karotka, která se vyznačuje lepší chutí a větším podílem cukru. Vždy si všímejte především toho, aby mrkev byla nahrubo očištěná a bez zelených skvrn.
Doma ji skladujte v chladném a temném prostředí. Pravidelně kontrolujeme její kvalitu. Mrkev nikdy nekrájejte ani nestrouhejte předčasně, nýbrž těsně před další úpravou. Mrkev je výborná jak za syrova ve formě salátů, tak v teplých i studených omáčkách nebo polévkách. Doporučujeme vám vyzkoušet osvěžující mrkvové nápoje, džusy či koktejly.
Mrkev je výborným zdrojem provitamínu A, který prospívá zraku (chrání před šeroslepostí). Minerální látky obsažené v mrkvi působí mírně močopudně. Pro obsah pektinů slouží mrkev na úpravu stolice při průjmech. Její dietetické účinky se využívají při střevních a žaludečních poruchách, zejména kojenců a rekonvalescentů.
Podle výzkumníků v Dánsku syrová mrkev napomáhá zamezovat také rakovině tlustého střeva. Za účinnou složku se považuje falcarinol. Výzkumníci v Dánsku potvrdili, že chemická sloučenina nalezená v syrové mrkvi a v jiných druzích zeleniny napomáhá zamezovat rakovině tlustého střeva, proto bychom měli zeleninu konzumovat z hlediska ochrany před rakovinou.
V receptech Chytré Ženy najdete recept na výborný zdravý zeleninový salát z mrkve.