Jak s potížemi bojovat? V první řadě je důležité navštívit svého gynekologa či urologa a důkladně s ním své problémy a případnou léčbu probrat. Dalším krokem je vybrat si spolehlivé a komfortní inkontinenční pomůcky, které vás ochrání při jakékoli činnosti. Při lehčích formách inkontinence vám ke správným inkontinenčním pomůckám postačí předepsané léky, u žen v přechodu se podává navíc hormonální léčba. Pokud léky nezabírají, další možností léčby je operace. Mnoho typů operací má velmi vysokou úspěšnost.

Nejpodstatnější je posílit pánevní dno, konkrétně svaly v oblasti močového měchýře. Vůbec není od věci s posilováním začít již v brzkém věku. Velmi účinné jsou Kegelovy cviky, jež spočívají v rytmickém zatínání svalstva a následném uvolňování. Tím dochází ke zpevňování svalů kolem močového měchýře. Efektivním posilováním pánevního dna může být také klasická gymnastika. Dalším účinným a zajímavým cvičením na potíže s inkontinencí je Pilates či Jóga. Tento sport vás navíc zbaví stresu, uvolní a budete se po něm cítit naprosto skvěle.
A pokud se chcete opravdu vyřádit a navíc hubnout, tím pravým sportem je pro vás Jumping. Jde o cvičení složené z malých dynamických poskoků, rychlých sprintů a balancování na pružném výpletu trampolínky, při kterém zapojíte svaly, které u jiného než balančního cvičení neposílíte. Skákáním na trampolínce posilujte celé tělo uvnitř i vně. Posilujete především pánevní dno, proto se může stát, že během cvičení několikrát odběhnete na toaletu. To však není žádná ostuda, ale naprosto normální jev.
Úspěšnost zbavení se inkontinence posilováním pánevního dna je až 70%. Zhruba 30% žen se bohužel problémů úniku moči nezbaví. Avšak i tu této skupiny žen se dají obtíže s těžkou inkontinencí zmenšit na stupeň lehké inkontinence, což je pro většinu velmi pozitivní a určitě stojí za to. Neberte své obtíže s únikem moči jako hotovou věc, postavte se jim.