-Komerční sdělení-
Světový den ledvin letos připadá na 14. března a jeho cílem je jako každý rok zdůraznit důležitost prevence a včasné odhalení ledvinových onemocnění. Mnoha případům onemocnění ledvin lze předejít nebo je alespoň zpomalit pravidelnými lékařskými prohlídkami a zdravým životním stylem.
Podle odhadů světové organizace World Kidney Day a Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) vyplývá, že chronické onemocnění ledvin postihuje více než 850 milionů lidí na celém světě a v roce 2019 mělo za následek více než 3,1 milionu úmrtí. V současné době je onemocnění ledvin osmou nejčastější příčinou úmrtí, a pokud se situace nezlepší, hrozí, že se do roku 2040 stane pátou nejčastější příčinou úmrtí.
Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla, které vykonávají několik klíčových funkcí. Mezi jejich hlavní funkce patří očištění krve od odpadních látek, které se z těla vylučují močí. Dále udržují optimální hladinu tekutin v těle, produkují hormon erytropoetin, aktivují vitamin D a regulují krevní tlak. Všechny tyto funkce ledvin jsou klíčové pro udržení celkového zdraví a rovnováhy v těle. Poruchy ledvin mohou mít závažné zdravotní následky a vyžadují pečlivou lékařskou péči.
Pečovat o ledviny je důležité pro udržení celkového zdraví a prevenci možných onemocnění.
A jak se o ně tedy správně starat? Pít dostatek vody, omezit příjem soli, kontrolovat hladinu cukru v krvi, omezit konzumaci alkoholu a přestat kouřit. Dále je dobré zaměřit se na pohyb a zdravý jídelníček. A v neposlední řadě je také vhodné absolvovat pravidelné preventivní prohlídky. Pravidelné návštěvy lékaře a pravidelné testy mohou totiž včas odhalit potenciální problémy a umožnit tak včasnou léčbu nebo změnu životního stylu, která může zabránit zhoršení stavu.
Je třeba také zmínit, že chronické onemocnění ledvin pacienta obvykle nebolí, ale mohou se u něj vyskytnout různé negativní příznaky. Bývají to většinou různé otoky, poruchy močení, kožní vyrážky, vyčerpání, kovová pachuť v ústech, vypadávání vlasů nebo studené končetiny. Proto je tedy velmi důležitá prevence. Organizace po celém světě v rámci Světového dne ledvin pořádají různé akce, včetně veřejných osvětových kampaní, bezplatných preventivních vyšetření a vzdělávacích seminářů. Toto preventivní vyšetření je vhodné zejména pro osoby trpící vysokým krevním tlakem, nebo pro diabetiky, jedince s nadváhou, kuřáky nebo osoby s rizikovou rodinnou anamnézou. Podle společnosti B. Braun Avitum a Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že od roku 2014 vzrostl průměrný věk dialyzovaného pacienta z 66 na 68 let, u pacientů v nefrologické ambulanci z 55 na 59 let. Chronickým onemocněním ledvin trpí přibližně 10 % populace.
Součástí léčby některých onemocnění ledvin a močových cest jsou odborně vedené lázeňské pobyty, na které se specializují například lázeňské hotely skupiny Ensana v Mariánských Lázních.
Léčba onemocnění ledvin a močových cest má v Mariánských Lázních dlouholetou tradici díky blahodárným účinkům přírodních minerálních pramenů s oxidem uhličitým. Je prokázáno, že pití sycené minerální vody z Rudolfova pramene a z Karolinina pramene pomáhá ledvinám čistit krev. Tato šetrná pitná kúra vyplavuje „písek“, který by se jinak mohl shlukovat a tvořit velké, bolestivé kameny.
Při léčení nefrologických pacientů se v Mariánských Lázních využívá především pitná léčba, zevní balneace a dietní stravování. Vlastnosti pramenů v Mariánských Lázních je přímo předurčují pro léčbu ledvin a močových cest. V lázeňských hotelech skupiny Ensana probíhá léčba pod dohledem MUDr. Markéty Hovorkové, Ph.D., hlavní primářky lázeňských hotelů Ensana. „Prameny v Mariánských Lázních působí na ledviny a močové cesty blahodárně. Kúra působí i pro urychlení procesu zotavení po operaci prostaty. Pitná léčba zvyšuje diurézu, mění reakci pH moči a zklidňuje záněty. Mezi našimi pacienty jsou lidé trpící chronickými zánětlivými onemocněními, ale také pacienti, kteří prodělali nefrologickou operaci,“ vysvětluje doktorka Hovorková.