Nepřítel ve vlastních řadách
Revmatoidní artritida (RA) postihuje asi 1 % populace. Ženy 2krát až 3krát častěji. Jde o autoimunitní onemocnění. To znamená, že imunitní systém, který nás má chránit, zacílí své mocné zbraně proti našim vlastním buňkám. V případě RA zejména proti těm v chrupavce.
Při tomto zánětlivém onemocnění se uvolňují určité látky, které ničí nejen chrupavku, ale mohou poškodit i kosti kolem kloubů. Tato nemoc může člověka invalidizovat, je tedy třeba začít s její léčbou co nejdříve.
Lesk a bída kortikoidů
Dnešní medicína už dokáže dostat RA pod kontrolu, ale stále ji nelze úplně vyléčit. Pacientům může pomoci rehabilitace, farmakologická terapie, ale i chirurgické zákroky.
Jedním z prostředků užívaným v akutní fázi nemoci nebo do nástupu účinků jiných léků jsou glukokortikoidy. Skvěle tlumí zánět, který způsobuje ničení chrupavky a další komplikace. Jenže vyvolávají osteoporózu.
Tajemství je v délce užívání
Polští vědci z poznaňské univerzity zkoumali, jaký vliv bude mít užívání nízkých dávek glukokortikoidů při RA na rozvoj osteoporózy. Výzkumu podrobili 62 pacientů s RA a 178 zdravých dobrovolníků. Pacienty s RA rozdělili do 3 skupin. První dvě skupiny se lišily podle toho, zda pacienti užívali glukokortikoidy již před výzkumem, nebo začali užívat nízké dávky až v průběhu pokusu, třetí skupinu tvořili pacienti, kteří glukokortikoidy nebrali vůbec.
Všem změřili před začátkem a po ukončení této roční studie hustotu kostí, zánětlivé markery (látky, jejichž hladiny se v krvi při zánětu výrazně mění) a markery kostního metabolismu.
Ukázalo se, že pacientům, kteří před výzkumem glukokortikoidy neužívali, tyto léky v nízkých dávkách prospěly. Významně jim utlumily zánět. Benefit zde převážil riziko. Nicméně u pacientů, kteří již před studií kortikoidy užívali, použití nižších dávek netlumilo zánět příliš spolehlivě, a navíc došlo k dalším ztrátám kostní hmoty.
Zdá se, že malé, krátkodobě užívané dávky glukokortikoidů pacientům výrazně pomáhají a daň v podobě nežádoucích účinků je malá.