Ledviny jsou párový orgán, který zažívá svůj vrchol již ve dvaceti letech věku člověka. Podílí na vylučování vody, nečistot i léků z těla, hospodaří s minerálními látkami, udržují vnitřní prostředí celého těla v rovnováze, díky produkci hormonu erytropoetin řídí krvetvorbu. Ledviny také významně přispívají k dlouhodobé regulaci krevního tlaku. U těch, kteří trpí těžší poruchou jejich funkce, je vysoký krevní tlak téměř pravidlem. Nemocné ledviny totiž tlak negativně ovlivňují, a to funguje i naopak. Ty, které trápí hypertenze a neléčí se, postihují problémy s ledvinami. A mohou být různého charakteru - od zrychleného zhoršování jejich funkce až po jejich trvalé poškození.
Když máte nemocné ledviny, dejte si pozor na tlak!
Když máte vysoký krevní tlak, dejte si pozor na ledviny!
Jak chránit své ledviny?
Většinou si jejich existenci ani neuvědomujeme, dokud s nimi není něco v nepořádku. Na prevenci se tedy rozhodně vyplatí pamatovat. A jak se o ledviny starat? Ledviny jsou ohroženy skrze záda, proto je mějte v teple a dbejte o dostatečné ošacení. Dodržujte zdravý životní styl – je prospěšné nekouřit, nepít alkohol, vyhýbat se stresu (alespoň co nejvíce to půjde), zdravě se stravovat, dbát na dostatečný pitný režim. Zařaďte do jídelníčku také fazole adzuki, které nejen že mají podobný tvar, ale navíc podporují funkci ledvin. A nezapomínejte ani na pravidelnou kontrolu krevního tlaku. Ten si můžete měřit v domácím prostředí, zamezíte tak případnému efektu bílého pláště.
Ačkoliv nemusíte cítit žádné příznaky, neznamená to, že hypertenzí nemůžete trpět. A to stejné platí i u onemocnění ledvin. Nečekejte, až vás ledviny začnou bolet. Jedná se totiž o velmi často rozšířený mýtus, který ale není pravdivý.
Světový den ledvin 2021: Nechte si zkontrolovat ledviny!Lékaři a vědci na celém světě se potýkají s novým problémem v podobě následků prodělaného onemocnění COVID-19. To může způsobit vážné i trvalé poškození mnoha orgánů, a to včetně ledvin. Největší riziko nastává pro osoby, které již mají nějaké chronické onemocnění. U příležitosti Světového dne ledvin, který v letošním roce připadá na 11. března 2021, nefrologové upozorňují, že právě ledviny jsou nenahraditelný orgán, který je třeba chránit a předcházet jeho selhání. |
Zdroj, foto: Omron