1. Hodně vitamínů a zeleniny
To, že mrkev působí pozitivně na oči, ví snad každý. Důvodem je vysoký obsah betakarotenu. Ten chrání před očními infekcemi a dalšími onemocněními očí. Mezi další evergreeny patří určitě konzumace ryb, která může pomoci vašemu zraku. Důvodem, proč je pravidelně zařadit do vašeho jídelníčku, nejsou jen vitamíny, ale zejména prospěšné tuky. A to hlavně zdravé nenasycené omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Ty najdete v tučnějších rybách jako je tuňák i makrela. K dalším zdravým potravinám patří borůvky, které mají zraku prospěšné vyšší množství zinku, flavonoidů či selenu. Borůvky přispívají k lepšímu prokrvení sítnice, pomáhají při šerosleposti, zlepšují noční vidění a celkově zostřují zrak. Nezapomeňte však ani na listovou zeleninu. Ať už je to špenát, kapusta či hlávkový salát, množství antioxidantů je pro zrak blahodárné. Brokolice obsahuje především lutein a zeaxanthin, které ochraňují sítnici. Dostatek vitamínů a minerálů napomáhá udržovat oči zdravé. Jezte pestrou a zdravou stravu a starejte se o oči nejen kvalitním odpočinkem, ale i kvalitními brýlemi nebo kontaktními čočkami.
2. Oční gymnastika
Na tuhle gymnastiku nepotřebujete žádné nářadí a můžete ji procvičovat kdekoliv, třeba i doma na židli. Základem je dodržování jednoduchého pravidla 20-20-20. To spočíva v tom, že každých 20 minut odvrátíte zrak od obrazovky a zaměříte ho na jiný předmět v místnosti, který je vzdálený 5 až 10 metrů od vás na nejméně 20 sekund. Pokud budete dodržovat toto pravidlo, vaše oči získají potřebnou úlevu. Mnoho lidí totiž bez přestávky hledí do monitoru počítače, mobilního telefonu i televize, což je pro oči obrovská zátěž. Nezapomínejte proto i na pravidelné preventivní prohlídky a vyšetření zraku.
3. Digitálny detox
Eliminujte samotné modré světlo hodinu před tím, než jdete do postele. Vypněte televizi, nekoukejte do mobilu a místo toho se věnujte rodině, povídejte si s partnerem, nebo si vezměte do ruky dobrou knihu. Modré světlo také částečně eliminujete tak, že večer při koukání na televizi, nebo do notebooku necháte svítit lampičku. Oči se nebodou tak namáhat. Řešením je také použití brýlí se speciální povrchovou úpravou, která eliminuje pronikání modrého světla. Další podpůrná řešení jsou instalace ochranné fólie na monitor, nastavení funkce Night Shift, která snižuje vyzařování modrého světla z vašeho mobilního telefonu, nebo použití tvrzeného skla na mobil. Stejně tak je vhodné omezit používání bílých LED svítidel. Nahraďte je světlem ve žlutém barevném spektru.
4. Vyhýbejte se UV záření
UV záření prokazatelně poškozuje zrak. Vyhýbat se mu můžete tak, že sluneční brýle budete nosit nejen v létě, ale po celý rok. Je pravdou, že i méně kvalitní brýle dokážou částečně zabránit pronikání nebezpečného UV záření do očí. Neznamená to však, že jsou bezpečné. Při levných nekvalitních brýlích zůstane zornička oka rozšířená jako kdyby byla ve tmě. Širokou zorničkou potom sluneční paprsky lehko proniknout dovnitř oka, kde mohou napáchat škodu. Pokud hledáte kvalitní sluneční brýle, čočka by měla být dostatečně hrubá se speciální povrchovou úpravou, takzvanou polarizací, která zabraňuje špatnému odrazu slunečních paprsků do oka.
5. Zelená barva přírody
Vyměňte také občas koukání do mobilu za procházku přírodou. Navíc zelená barva uklidňuje a současně dopřeje vašim očím dostatek přirozeného světla. Na přirozené světlo jsou oči zvyklé. Jejich nepřítelem jsou právě nevětrané místnosti, prach, dým, ale také klimatizace, která vysušuje vzduch a může způsobit syndrom suchých očí.
Zdroj, foto: Alensa.cz