Autoregulace vlastně označuje schopnost organismu ovlivňovat a usměrňovat sám sebe. O této schopnosti věděli naši předci již dávno, podobně jako u mnoha jiných znalostí však s příchodem a rozvojem civilizace téměř upadla v zapomnění a to je velká škoda! Díky autoregulaci můžeme totiž významně ovlivňovat svůj fyzický i psychický stav. Naše těla jsou velmi složité systémy a my zatím máme (přes všechny úžasné objevy) jen povrchní znalosti o tom, jak přesně fungují. Naši předci však pozorováním zjistili mnohé zajímavé zákonitosti a principy, kterých pak využívali nejen při léčení.
Jak nám tedy autoregulace může pomoci či naopak uškodit? Všimli jste si, že když se ráno probudíte se špatnou náladou, celý den pak stojí za houby? Ano, nastavíte totiž své tělo na negativní vlnu energie a v ní se ponese celý váš den. Nebo naopak – zkusili jste se někdy, když se vám nic nedařilo, usmát se a hned jste zjistili, že jde všechno snáz? Úsměvem jste ve svém těle odblokovali negativní energii (a v mozku podpořili vyměšování oxytocinu – hormonu „štěstí“). Nemusí se však vždy jednat pouze o tyto krátkodobé efekty – celý váš postoj k životu vás ovlivňuje! Vezměte si takový příklad: v nemocnici leží dva pacienti se stejnou nemocí. Tonda je neduživý a na první pohled velmi křehký a má vážnější formu onemocnění. Je však nezdolný optimista. Béďa překypuje vitalitou a chytil lehčí formu nemoci. Nicméně se jí velmi obává a úzkost jej doslova pohlcuje. Co myslíte, kdo se uzdraví rychleji?
Ano, Tonda! Jeho vnitřní síla je totiž nasměrována správně!
Nezapomeňte proto vždy koukat na svět z té lepší stránky a s úsměvem! Sklenice je poloplná a štěstí se na vás jednou prostě musí usmát. Ano, někdy je mimořádně obtížné zaujmout tento postoj, ale věřte, že se vám to v dobrém vrátí...
Agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz