Snad každé malé dítě ví, že borůvky jsou nejen dobré, ale také zdravé. V současné době je ale mnoho bobulovitého ovoce, které je borůvkám podobné a roste nejen v lese.
Kamčatská borůvka (zimolez kamčatský)
Jedná se o keř vysoký 1,2 až 1,5 metru, v dobrých podmínkách můžou dorůstat až do dvou metrů. Je nenáročná na kyselou půdu. Na rozdíl od kanadské borůvky roste všude. Plody kamčatské borůvky dozrávají již v květnu, zrají postupně celý měsíc. Je to první ovoce ze zahrady, minimálně 14 dní před jahodami. Chuť mají podobnou jako lesní borůvky.
Plody zimolezu se užívají nejen k přímé konzumaci, ale přidávají se také do jogurtů a vaří se z nich i džemy a šťávy. Díky vysokému obsahu antokyanů se z něj vyrábí také přírodní barvivo – někdy se pěstují hlavně kvůli němu.
Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia)
Tento nenáročný ovocný keř původem z Kanady poskytuje každoročně bohatou úrodu plodů, jimž se přezdívá indiánské nebo aljašské borůvky. Obsahují hodně vitamínů (např. A, B a C), minerálních látek (např. železo, hořčík, draslík či vápník) či látek zvaných anthokyany. To jsou rostlinné pigmenty ze skupiny flavonoidů, jimž se přisuzují silné antioxidační účinky podporující zejména zdravé cévy a předcházející rakovinotvornému bujení. Muchovník chrání rovněž před kardiovaskulárními chorobami, je prevencí artritidy či Alzheimerovy choroby. Celkově posiluje organismus a prospěšné jsou i jeho listy, z nichž si můžete připravit odvar účinný při žaludečních a střevních potížích.
Plody muchovníku mají široké využití – na přípravu koláčů, buchet či do ovocných knedlíků, k výrobě sirupů, likérů, kompotů, džemů nebo vína.
Kanadská borůvka - borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum)
Velkoplodé borůvky jsou rozložité keře, na dobrém místě dorůstají až do dvoumetrové výšky. Jejich plody jsou větší než plody lesních borůvek, ale obsahují méně antioxidantů a živin.
Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
Jedná se o plody, kterým říkáme lesní borůvky. Ze zdravotního hlediska jsou pro naše tělo nejpřínosnější. Musíme se ale pro ně vypravit do lesa, protože půda na zahrádce jim nevyhovuje.
V jedné porci (148 g) borůvek najdeme následující živiny:
Vláknina: 4 gramy. Vitamín C: 24 % denní doporučené dávky (DDD). Vitamín K: 36 % denní doporučené dávky (DDD). Mangan: 25 % denní doporučené dávky (DDD). Stopová množství různých dalších živin.Kromě toho v borůvkách najdeme 85 % vody.
Borůvky, modré plody brusnice borůvky malé asi jako hrášek je možno jíst samotné či je naložit nebo z nich udělat dort, knedlíky, buchty, koláč atd. Jsou sladké a silně barví na tmavě modro až fialovo, tedy jsou i kvalitním přírodním barvivem. Rovněž znatelně zpevňují stolici a jsou prevencí před rakovinou, prospívají očím. Vědci zjistili, že denní konzumace borůvek pomáhá snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění o dvacet procent. Borůvka též napomáhá při tlumení nikotinové abstinence, tím, že podporuje tvorbu dopaminu, je velmi vhodným doplňkem při odvykacích kúrách kuřáků.
Toto jsou jen nejběžnější druhy borůvek a jim podobných.
ChytráŽena.cz