Zkuste čínskou cestu!
Jedním z nejúžasnějších případů dlouhověkosti je čínský bylinkář a taoista Li Ťing-juan, který si po celý svůj dlouhý a aktivní život uchoval mladistvou sílu, sexuální potenci a dokonalé zdraví.Mistr Li Ťing-juan zemřel v roce 1933, krátce poté, co se oženil se svou 24. ženou. V Číně je považováno za historickou skutečnost, že se narodil v roce 1677. Pokud je to pravda, bylo by mu v době jeho úmrtí 256 let. Když zemřel, měl dosud vlastní zuby a vlasy a ti, kteří ho znali, říkali, že ještě ve 200 letech vypadal na padesát.
Mistr Li Ťing-juan zanechal konkrétní rady pro všechny, kteří mají v úmyslu řídit se jeho příkladem.
Držel se tří základních pravidel
1. Nikdy v životě nespěchejVykonávej vše pozvolna, ber vše klidně a dopřej si tolik času, kolik potřebuješ. Své žáky nabádal, aby stále dbali na klid svého srdce. Měli i tiše sedět jako želva, chodit čile jako pták a spát tvrdě jako pes.
2. Vyhýbej se extrémním emocím
Prudkým citovým bouřím by se měl člověk vyhýbat, především ve vyšším věku. Nic neokrádá tělo tak rychle o energii a nic tak nenarušuje harmonii vnitřních orgánů jako prudké citové výlevy. Ucpávají totiž tři stanice odstraňování jedů – ledviny, játra a plíce.
3. Cvič denně čchi-kung
Člověk by měl pravidelně cvičit čchi-kung. Jedná se o tradiční čínské cvičení, které podporuje zdraví a dlouhověkost. Délka a intenzita takového terapeutického programu přitom nejsou tak důležité jako pravidelnost, pokud cvičení vybral mistr čchi-kung. Toto cvičení je dostupné i v každém větším českém městě.
Mistr Li Ťing-juan navíc ještě uváděl tři specifické pokyny pro výživu:
- V horkých letních večerech by se nemělo příliš jíst, protože to způsobuje stagnaci krve a energie.
- V chladných zimních dnech by se mělo jíst větší množství výživných potravin, protože dodávají tělu esenci a energii, kterou potřebuje, aby se při chladném počasí udrželo v teple.
- Člověk by se měl živit především vegetariánsky a navíc užívat byliny prodlužující život. Doporučoval také užívat žen-šen.