Pravidelná a zdravá zátěž v podobě fyzické aktivity je prospěšná nejen pro samotné srdce, ale obecně pro celé tělo. Mnoho lidí dělá vše možné, aby se jim trénovalo lépe. A netřeba hned sahat po nějaké chemii. Leckdy je totiž podpůrný prostředek lehce dostupný, a ještě doslova za pár korun. To platí právě pro zmíněnou červenou řepu.
Řepa odsune únavu na později
Nové studie z Velké Británie poukazují na to, že džus z červené řepy zvyšuje při cvičení výdrž až o šestnáct procent. Podle vědců z Univerzity v Exeteru je to díky nitrátům, které v sobě džus z červené řepy obsahuje. Nitráty se v těle přeměňují na oxid dusnatý, díky němuž dochází ve tkáních k nižší spotřebě kyslíku, a proto se při cvičení tolik neunavíte, respektive pocítíte únavu o něco později.
Šestidenní džusový maraton
Pro svoji studii vědci použili osm mužů ve věkovém rozmezí 19 až 38 let. Ti po dobu šesti dní konzumovali každý den půl litru džusu z červené řepy. Během posledních tří dnů prošli řadou testů zahrnujících cvičení na cyklotrenažéru v různých stupních náročnosti. Ten samý test pak absolvovali znovu, jen s tím rozdílem, že tentokrát pili džus z černého rybízu. Během testů byly mužům odebírány vzorky krve a byli průběžně monitorováni.
Co dokázal půllitr džusu denně?
A co tedy nakonec testy ukázaly? U skupiny pijící džus z červené řepy došlo ke snížení krevního tlaku a byla jim naměřena výrazně vyšší hladina nitrátů v krvi. Zároveň jejich svaly při mírné zátěži spotřebovávaly méně kyslíku než při konzumaci placeba, což byl džus z černého rybízu.
Ačkoli vědci přesný mechanismus účinku ještě neobjasnili, doufají, že
by jejich poznatky mohly být užitečné nejen pro sportovce, ale i pro
lidi s nízkou fyzickou kondicí. Aby se potom neopakovala trapná
situace, kdy si dědek s babkou při trhání řepy museli pro nedostatek
sil zvát na pomoc vše živé z okolí.
Zdroj: Kardiochirurgie.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz