Kdo by měl používat brýle na čtení?
Konečně máte čas začíst se do své oblíbené knížky. Při čtení ale potřebujete mít text dále od očí, protože máte tzv. „krátké ruce”, potřebujete si více posvítit a oči mhouříte – zkrátka celý požitek z četby se ztrácí. Rádi byste si přišili knoflík, ale za žádnou cenu se vám nedaří navléknout nit. Při pohledu do telefonu mžouráte, abyste si přečetli novou zprávu. Jsou vám tyto situace povědomé?
Máte-li po ruce ty správné brýle, můžete vašim očím dopřát pohodlí při jakékoliv aktivitě.
S přibývajícím věkem naše oči přirozeně procházejí změnami. I když jste měli celý život perfektní zrak, je pravděpodobné, že kolem čtyřiceti let začnete se čtením na blízko trochu bojovat. Příčinou je presbyopie, což je zcela přirozený proces. Pro oči je čím dál tím obtížnější „přepínat” mezi viděním na blízko a na dálku.Na co je třeba si dávat pozor při pořizování brýlí na čtení?
Řada lidí stále věří tomu, že pokud začnou brýle nosit brzy, poškodí si tím zrak. Pravdou však je, že lidé, kteří neostré vidění dlouho přemáhají, získají jen další zdravotní potíže. Při prvních známkách zhoršujícího se zraku doporučuji navštívit optometristu nebo očního lékaře a nechat si zrak odborně vyšetřit.
Brýle na čtení si vždy vybírejte na míru a podle potřeby. Příležitostní nositelé mohou preferovat úzké obroučky, aby mohli koukat i přes rám brýlí do dálky. Naopak pro jedince, kteří nosí brýle na čtení často, jsou vhodnější brýle co největší, aby obsáhli očima větší oblast. Důležité je vybrat si pokud možno co nejlehčí rám, jelikož dioptrie na blízko mívají těžší čočky, než ty do dálky.
Jak o čtecí brýle pečovat?
Zdroj, foto:Alensa.cz