-Komerční sdělení-
Pořádně vás to vyděsilo. Dělali jste nějakou běžnou činnost, už ani pořádně nevíte co, a najednou jste cítili, jak proud moči opouští vaše tělo. Tak tohle nenechá chladného asi nikoho. Co to bylo? Bylo to to, co si myslím? Proč já? Tak tyhle otázky a spoustu dalších se vám hrnou na jazyk, ale vlastně je nemáte komu říct. Nebo si neumíte vůbec představit, že byste se s nechtěným únikem moči někomu svěřili. Je to tak potupné!
Jedno velké tabu
Bohužel – inkontinence je celkem rozšířená věc. Jen se o ní příliš nehovoří. Zvláště o té své nikoho moc mluvit neuslyšíte. Počůrávají se přece malé děti. Jenže ono to tak není. Během života se může inkontinence objevit kdykoliv. Inkontinence vzniká z různých příčin a ženy k ní mají větší dispozice než muži. Je to dáno stavbou močového ústrojí a hormonálními změnami během života ženy. Inkontinence se objevuje například v těhotenství a po porodu, při zvedání těžkých břemen, při kýchnutí, kašli nebo smíchu během cvičení. Způsobit ji mohou oslabené svaly pánevního dna, stárnutí, operační zákrok nebo se může objevit jako průběžný jev některé z dalších nemocí, například cukrovky.
Až se trochu oklepete z prvotního šoku, pusťte se do řešení. Čím dříve to totiž uděláte, tím je větší šance na úplné vyléčení. Vyberte si lékaře, kterému svůj zdravotní problém svěříte. Může to být klidně váš praktický lékař, urolog nebo u žen gynekolog. Lékař na základě vyšetření inkontinence zjistí příčinu a zahájí s vámi léčbu. Během toho budete používat inkontinenční pomůcky, díky kterým se budete cítit bezpečně. Při lehkém úniku moči postačí inkontinenční vložky. Ty jsou vyrobené tak, aby zachytily rychle tekoucí moč a nepříjemný pach moči. Strach, že vás únik moči přepadne někde na veřejnosti, můžete klidně hodit za hlavu.