Kde všude se dá využít levandule, jejiž přírodní sílu znali již v antickém Římě? Hlavní použití je na kožní problémy, jako popáleniny, modřiny, skvrny, alergie a bodnutí hmyzem.
Problémy nervového systému, jako deprese, nespavost, bolesti hlavy, stres a vysoký krevní tlak. Žaludeční křeče, zvracení, koliky, plynatost a trávící potíže. Pomáhá při zánětu močového měchýře, astmatu, zánětlivých procesech, infekcích v krku a špatném dýchání.
Levandule je většinou bezpečná pro všechny věkové kategorie, pouze u některých osob trpící sennou rýmou a astmatem může vyvolat alergii.
Citron je výborným zdrojem vitámínu C a navíc dokáže ničit infekce, zastavuje krvácení z drobných poranění a z nosu. Používá se při odstranění bradavic, kuřích ok a drobných výrůstků, dále čistí mastnou pleť. Pomáhá při akné a oparech. Účinný při zanícených dásní a ústních vřídků, při překyseleném zažívání, zánětech kloubů a revmatismu.
Prostředek při léčení žilních městků, špatného krevního oběhu a vysokém tlaku. Používá se při nachlazení, chřipce, zánětech průdušech a všech typech infekcí. Citronový olej zbavuje depresí. Může být také použit k mírnému zasvětlení pih a je účinný jako repelent.
Olej může dráždit citlivou pokožku. Nepoužívejte před sluněním. V masážích a koupelových směsích používejte pouze silně zředěný a ne více než několik dní za sebou.
Bylina se silným aroma mentholu, to je máta peprná.
Nejčastěji se používá při trávících potížích, průjmu, žaludeční nevolnosti, zvracení, žaludečních křečích a nevolnosti při cestování. Pomáhá při zánětu průdušek, akné, čistí ucpané kožní pory.
Účinná při bolesti zubů, hlavy a osvědčuje se jako nouzový prostředek u šoku. Působí při svalové a duševní únavě, odstraňuje zápach z úst.
Nepoužívejte zároveň s homeopatiky a během těhotenství. U některých osob může způsobit podráždění pokožky.
Petitgrain aneb pomerančový list je ideální na mastnou pokožku, hlavně při akné, výtečný na vlasy. Někdy se využívá při nadměrném pocení a plynatosti.
Účinný při vyčerpání a nespavosti. Odstraňuje pocity atapie, podrážděnosti, mírné deprese, úzkost.
Heřmánek římský uklidní úzkostné a kolikavé stavy dětí, zmírňuje bolest zubů a uší. Důležitý při léčbě nespavosti, úzkosti a stresu. Účinný při trávicích poruchách , jako špatné trávení, plynatost a nevolnost.
Osvědčil se při bolesti hlavy, zánětech kloubů, svalových bolestech, revmatismu a bolesti nervů. Představuje šetrnou, ale účinou léčbu poranění, popálenin, všech druhů kožních onemocnění včetně vyrážek, zánětů, vřídků, skvrn, alergií, kousnutí hmyzem a omrzlin. Používá se i k léčbě očních problémů, jako únava očí a zánět očních spojivek.
Nepoužívejte během prvních tří měsíců těhotenství, u některých osob může vyvolat zánět kůže.
Santalové dřevo bylo vždy používáno na léčení dýchacích potíží, zánětech prúdušek, suchém kašli a bolestech v krku. Pomáhá jako účinné antiseptikum při všech problémech s močovým ústrojím. Jeho zklidňující, rehydratační a antiseptické účinky pomáhají při léčbě akné suché kůže, olupující se kůže, lupénky, ekzémů a vyrážek. Vůně zbavuje depresí a pocitú úzkosti, zvyšuje sexuální touhu.
Čtěte také:
Kapesní bylinkář
Lékař léčí, příroda uzdravuje
Bylinky se uplatní i v moderní léčbě srdečních chorob
Horazu - čtenářka
ChytráŽena.cz