Křečové žíly – varixy - nevypadají příliš esteticky a proto se značná část těch, kteří jimi trpí, obrací na cévní chirurgy. Ti doposud v naprosté většině volili pro odstranění varixů laser. Tento chirurgický zákrok ale vyřadil pacienty po operaci křečových žil na několik dnů z běžného života. O nehezkých modřinách na nohách ani nemluvě.
Teď ale i do kotliny uprostřed Evropy dorazila metoda miniinvazivní operace křečových žil radiofrekvenční technikou nové generace, která se už rovný tucet let praktikuje ve Spojených státech. Jako první odborník ze starého kontinentu ji v dubnu letošního roku aplikoval anglický žilní chirurg doktor Whiteley. Kromě něho je zatím druhým Evropanem, kterému bylo umožněno naučit se tuto techniku, MUDr. Jaroslav Kliment z Lékařského domu Praha 7 a z chirurgického oddělení Oblastní nemocnice Příbram.
„Radiofrekvenční technikou lékař při zákroku uzavře všechny křečové žíly pomocí radiofrekvenčního vlnění bez vlastního odstranění žilních kmenů,“ říká o metodě doktor Jaroslav Kliment. „Pro představu, tyto vlny jsou - zjednodušeně řečeno - podobného původu jako vlny v mikrovlnné troubě.“
Základem metody je zavedení katetru z vpichu u kotníku nebo pod kolenem do povrchních žilních kmenů až do třísla. Celý zákrok je tak hotov za pouhých 5 až 7 minut. Přitom nevznikají žádné modřiny, protože oproti klasické operační technice se kmen pouze uzavře, neodstraňuje se.
Tato operace je vysoce šetrná z hlediska kosmetiky a je prováděna prakticky jen z vpichů do žil. Proto zpravidla nejsou vidět žádné rány. A co je oproti tradičním metodám pro pacienta rozhodující? Může jít druhý den do práce! Přitom nosí jen jeden týden elastickou kompresi nebo elastickou punčochu, kterou musí při klasické metodě nosit alespoň měsíc. Kosmetický výsledek je nesrovnatelně lepší než u klasické operace. A aby toho nebylo málo z výhod, návratnost varixů po této operaci je kolem tří procent oproti klasické metodě, kde je návratnost až desetiprocentní.
MUDR. Svatopluk Svoboda
Chytrá Žena.cz