Léčivé byliny na podporu správné činnosti srdce a cév
Rostliny, které působí příznivě na srdce a cévy, mají mnohdy podobné účinky. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, rozšiřují cévy, snižují krevní tlak, působí jako antioxidanty. Zpomalují kornatění tepen (aterosklerózu), čímž usnadňují srdci práci a zároveň zlepšují i jeho zásobování kyslíkem. Mezi rostliny, u kterých jsou blahodárné účinky na srdce již dlouho známy, patří například:
Česnek kuchyňský – především díky látce allicinu, které obsahuje hojné množství, působí česnek příznivě na srdce a cévy. Snižuje krevní tlak a vhodně upravuje poměr mezi HDL a LDL cholesterolem.
Jmelí bílé – známá parazitická rostlina působí blahodárně na celý krevní oběh. V lékárnách je možné vybírat ze širokého sortimentu čajů, za léčivým účinkem jmelí rozhodně nemusíte šplhat po výškách. Pro výrobu léčivých čajů se užívají jen zelené části této rostliny, bílé kuličky jsou jedovaté!
Hloh obecný – také přípravky z hlohu představují povzbuzující vzpruhu pro slabé a unavené srdce. Užívají se při nízké výkonnosti, dušnosti nebo poruchách srdečního rytmu při tělesné zátěži. Hloh rovněž snižuje vysoký krevní tlak.
Životospráva ověřená staletími – střídmost a tělesná námaha
Nejen naše babičky či prababičky, ale už i ve starém Řecku dobře věděli, že zdravé srdce i celé tělo pomůže udržet střídmost v jídle a dostatek pohybu. Takřka odvěkou moudrost dokládají přísloví nejrůznějších národů, která se někdy připisují legendárním starověkým lékařům, řeckému Hippokratovi a arabskému Avicennovi.