Pitný režim
Starší lidé mají snížený práh pro pocit žízně, méně se potí a snáze se přehřejí. Jejich srdce a krevní oběh už nebývají tak výkonné a jejich cévami postiženými zkornatěním neprotéká krev tak snadno. Proto jim přehřátí a přetížení krevního oběhu může způsobit řadu vážných potíží, včetně infarktu, mrtvice nebo smrti. Při dehydrataci se jim totiž v krvi mohou častěji objevovat krevní sraženiny, které ucpou tepny.
Ztráta orientace
Horší průtok krve, a tedy horší zásobení kyslíkem i živinami, může u staršího člověka způsobit dezorientaci. Snadno se pak stane, že zmatený senior neví, co se děje a někdy ani to, kde je. A sám se napít nedokáže. Proto by si starší lidé měli, zvláště v horkých letních dnech, pečlivě hlídat to, jestli dost pijí. Ideální je, když se pro ně pravidelné pití stane zažitým rituálem. Nárazové vypití velkého množství vody totiž nic nespraví, naopak může mít negativní dopady na funkci ledvin.
Jak a co pít!
Pro zdravý a rychlý start! Po probuzení doplňte tekutiny, vypijte kolem půl litru čisté nebo minerální vody, možno ochutit džusem nebo citronovou šťávou.
Pijte včas! Pokud máte pocit žízně, je již zpravidla pozdě. Váš organismus je už vystaven zbytečnému stresu, jakým žízeň je a v tuto chvíli zaznamenal ztrátu až dvou procent tekutin, tedy jste již dehydrováni. Příjem tekutin řízený pocitem žízně pokrývá asi padesát procent skutečné potřeby organismu.
Pijte pravidelně a po malých dávkách!
Pijte pravidelně a po malých doušcích v průběhu celého dne bez ohledu na to, zda máte žízeň či nikoli. Ideální rozdělení příjmu tekutin odpovídá 1 až 2 dl každou půlhodinu maximálně hodinu. Za celý den byste měli přitom vypít minimálně 1,5 litru! V horkých letních dnech a při sportovním výkonu samozřejmě více.
Co výrazně omezit
Kávu, silný černý čaj a alkohol, které organismus odvodňují. Nevhodné jsou i limonády, které jsou v podstatě roztokem cukru, kyseliny citronové, umělých příchutí a barviv. Čím levnější, tím horší!
Vhodné nápoje
Lékaři doporučují pít vodu, vodou naředěné ovocné a zeleninové šťávy (nejlépe ty, které si připravíte sami), čaje, ředěné džusy a minerálky s nižším obsahem sodíku.
Autorka: Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz