Po vydatných lijácích se oteplilo a to je ten pravý moment pro nejrůznější havěť. Především komáři nám mohou poslední letní dny notně zkomplikovat. Zvláště, pokud vyrazíme jen na lehko, s odhalenými rameny a krátkými sukněmi či kalhotami.
Komáři mohou po záplavách z minulých dnů šířit takzvanou Valtickou horečku. Pojmenovali ji tak lékaři po záplavách na Břeclavsku, které jižní Moravu zasáhly počátkem nového tisíciletí. Náchylné jsou k tomuto onemocnění především děti. Jedná se o běžnou virovou nemoc, kterou lze přirovnat k nachlazení s teplotami do 39 °C. Doprovázena je zejména bolestmi kloubů, hlavy a krku, způsobuje také silnou nevolnost.
„Většina z nás se domnívá, že nás komáři ohrožují jen v horkém létě,“ varuje před nebezpečím MUDr. Dagmar Hulínská CSc. ze Státního zdravotního ústavu Praha. „Jenže spíše než na ročním období záleží na tom, zda je venku vlhko a teplo. Nejnebezpečnější je tedy doba, kdy zaprší a pak následují dva tři horké dny. To pak komáři, ale třeba i klíšťata, neobvykle ožijí. Přitom jsou silněji infikována než v jiných obdobích. A proto pro člověka nebezpečnější.“
Nejbezpečnější obranou proti komárům a klíšťatům je pochopitelně očkování. „Jenže vakcín je nedostatek. A tak musí přijít na řadu repelenty,“ říká MUDr. Dagmar Hulínská.
Jaké ale vybrat? V případě klíšťat vybírejme látky s nejvyšším obsahem DEET (tady vede jednoznačně OFF! před Diffusilem). Proti komárům je zase nejúčinnější látka zvaná Icaridin (nejvyšší obsah této „protikomáří“ látky má přípravek Autan). Ta nás před štípanci spolehlivě ochrání.
Repelenty je možné nastříkat jednoduše přímo na oblečení. K odpuzení hmyzu je to dostatečná ochrana. Přesto je třeba postřik repelenty jak proti komárům, tak proti klíšťatům, po zhruba třech hodinách opakovat. Při pocení je dokonce tato doba ještě kratší.
Komáři mohou po záplavách šířit takzvanou Valtickou horečku. Pojmenovali ji tak lékaři po záplavách na Břeclavsku počátkem tisíciletí. Náchylnější jsou k tomuto onemocnění především děti, které mají slabší imunitní systém. Jedná se o běžnou virovou nemoc, kterou lze přirovnat k nachlazení s teplotami do 39 °C. Doprovázena je zejména bolestmi kloubů, hlavy a krku, způsobuje také silnou nevolnost.
Jak se komárům bránit, pokud nemáme repelenty po ruce? Stejně jako upíři, nesnášejí komáři česnek. Odpuzuje je ale i cibule či máta, účinné prý je postavit do okna muškáty, rozmarýn a nebo balkónová rajčata. A nebo prostě na parapet položit česnek či rozkrojenou cibuli.
MUDR. Svatopluk Svoboda
Chytrá Žena.cz