Saunovací rituály, někdy též nazývané saunovací či saunové ceremoniály, jsou ve střední Evropě novinkou posledních let, velmi rychle si ale získávají své příznivce. Co si pod tímto pojmem představit? Jednoduše řečeno - jde o zpestření saunování prováděné saunérem, zpravidla spojené s potíráním pokožky různými, tělu prospěšnými, produkty.
Saunovací rituál probíhá ve třech kolech
Saunér nejprve polévá horké kameny aromatickou esencí, čímž se zvyšuje vlhkost vzduchu v sauně i pocit horka. Poté rozvíří s pomocí ručníku horký vzduch, který se drží pod stropem sauny. Následuje takzvaný parní náraz - ovívání ručníkem, které ještě více znásobí účinek horkého vzduchu na tělo a napomáhá otevírání pórů.Tento postup se opakuje třikrát, přičemž při třetím kole dosahuje teplota v sauně až k 93°C. Ceremoniál trvá většinou do 10 minut. Pro saunéra jde o fyzicky velmi náročný výkon, proto ho návštěvníci na závěr zpravidla odmění potleskem.
Před zahájením ceremoniálu nebo v jeho průběhu saunér také rozdává produkty k potírání těla, které působí jako vyživující maska či peeling.
Mezi nejoblíbenější patří: med, sůl, cukrovou třtinu či jogurt, oblíbená je také rozemletá káva, která působí jako mimořádně účinný peeling.
K polévání horkých kamenů se používají různé vonné esence – grapefruit, zelený citron, eukalypt, mátu či alpské bylinky. Za specialitu může být považováno polévání kamenů slivovicí.
Zásady saunování
Aby bylo saunování opravdu účinné, doporučujeme dodržovat následující pravidla:Než začnete:
- Poraďte se s lékařem, zda je saunování pro vás vhodné s ohledem na váš zdravotní stav.
- Ve svém programu si pro regeneraci sil v sauně vymezte minimálně dvě hodiny alespoň jednou týdně.
- Do sauny nechoďte s plným žaludkem, také ne hladoví, ani bezprostředně po velké tělesné námaze.
Správný postup při saunování:
Po příchodu do saunového světa, před vstupem do sauny se umyjte mýdlem a poté tělo osušte, abyste do sauny nevnesli nadbytečnou vlhkost.
Odložte plavky. Na vyhrazených místech je pro ně zřízen odkládací prostor, kde si zároveň můžete zapůjčit prostěradlo. Saunování v plavkách není hygienické, můžete si jím přivodit zapaření či vyrážku, navíc tím vystavujete zvýšené námaze dřevěné vybavení sauny.
V sauně se pohodlně usaďte nebo nejlépe ulehněte. Snažte se mít nohy ve stejné výšce jako tělo a hlavu, aby bylo celé tělo vystaveno přibližně stejné teplotě. Pro podložení těla včetně šlapek nohou použijte prostěradlo (přímý kontakt s dřevem snižuje jeho životnost).
Vyčkejte, než se řádně zapotíte (individuálně cca 10 – 20 minut). Dýchejte zásadně nosem. Pokud vás nosní vstup pálí, zakryjte si nos i ústa dlaní nebo se opláchněte.
Ke konci prohřívání usedněte, můžete si také promasírovat kůži dlaní, žínkou či kartáčem.
Po odchodu ze sauny se nejprve osprchujte, abyste ze sebe smyli pot, teprve poté použijte ochlazovací bazén, maximálně na 2 minuty. V zimních měsících doporučujeme jako příjemnou variantu skok do sněhové závěje.
Odpočinek
Po ochlazení si můžete dopřát odpočinek (15 – 20 minut) nebo hned navázat dalším opakováním.
Doporučují se alespoň tři opakování návštěvy sauny.
Dbejte na přísun kvalitních tekutin – ovocných šťáv, minerálních vod, abyste doplnili vypocenou vodu, minerály, sůl a vitamin C.
Po posledním opakování si dopřejte výrazně delší odpočinek (minimálně 30 minut).
Zdroj, foto: Wellness Horal