Ten malý uzlíček vám nyní zabere skoro veškerý čas, zprávu předáte lékaři a sešitek asi skončí někde v šuplíku. Vyndáte ho vždycky před preventivní prohlídkou nebo očkováním, pokud tedy na něj tedy při tom všem vypravování nezapomenete. To je ovšem škoda.
Tento malý sešitek totiž obsahuje mnoho zajímavého. Pojďme si ho společně prolistovat. Zdravotní a očkovací průkaz je dílem celkem 7 odborných společností a institucí, které mají co do činění s péčí o zdraví dětí. Používá se u nás od roku 1994 a za tu dobu několikrát změnil podobu. Díky změnám v očkovacím kalendáři, novorozeneckém screeningu i jiným se nejspíše brzy dočkáme i aktualizované verze. V současné době dostávají děti v porodnici sešitek o formátu A5, který se sestává ze čtyř částí. První z nich je zdravotní průkaz. Obsahuje osobní data dítěte a záznam, u kterého praktického lékaře je registrováno.
Následují stránky určené k zapisování závažných chorob a alergií a stránka k zaznamenání rentgenových a radionuklidových vyšetření. Tyto údaje jsou velmi důležité. I když rodiče, kteří pečují o dítě chronicky nemocné, o jeho nemoci vědí hodně, mnohdy na ni zapomenou při náhlé potřebě lékařské péče upozornit. Informace o rentgenových vyšetřeních je zase nutná k posouzení radiační zátěže. Dále zdravotní průkaz obsahuje stránku na informace ze zprávy o novorozenci a místo pro záznamy z preventivních prohlídek.
Druhou částí je očkovací průkaz ve formě „leporela“ žluté barvy a průkazového formátu. Tento lze z průkazu odstřihnout a v dospělosti nosit mezi doklady. Třetí část je samostatná a nazvána „informace pro rodiče.“ Tato část obsahuje řadu důležitých věcí – očkovací kalendář, informace o novorozeneckém screeningu, podrobnou informaci o kojení a výživě kojenců, o péči o chrup dítěte. Neméně důležitá je kapitolka o prevenci dětských úrazů a o první pomoci. Obecné problematice potřeb dítěte se věnuje kapitola „chraňme dětem jejich svět“. Problematika dospívání a návykových látek je rovněž stručně zmíněna.
Skvělým pomocníkem rodičů i lékařů jsou percentilové grafy, které umožňují sledovat důležité parametry – výšku, hmotnost, obvod hlavy a krevní tlak. Jakým způsobem s nimi zacházet a k čemu jsou dobré, je podrobně vysvětleno. Úplně na konci této části najdeme tabulku s přehledem vývoje dítěte do jednoho roku. Čtvrtou částí, na kterou se často zapomíná, je zubní průkaz dítěte, sloužící k záznamům z preventivních stomatologických prohlídek od jednoho do šesti let. Jak je vidět, malý bílý sešitek skrývá hodně zajímavého. Pokud je dobře veden, obsahuje všechny důležité informace o zdravotním stavu dítěte.
Na rozdíl od ostatní zdravotní dokumentace je vlastnictvím rodičů a hlavně na nich záleží, jakým způsobem bude využíván. Rodiče by jej měli mít s sebou při každém plánovaném i neplánovaném vyšetření dítěte, a pokud lékař opomine udělat do průkazu záznam, ač by to bylo žádoucí, upozornit jej na to. Sami mohou využívat percentilové grafy a mnohdy tak odhalit zdravotní problém v jeho samém počátku. Dobrým začátkem je třeba už jen to, že si průkaz prolistují a pročtou.
Verča27 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz