Hledejte hlavně rovnováhu
Znamená zdravý životní styl trápení v podobě hodin strávených v posilovně, držení doživotní diety a odříkání všeho, co máme rádi? Překvapivě ne. Mnohem důležitější než to, jaké potraviny si dáme k snídani, v kolik půjdeme spát nebo zda naběháme týdně dost kilometrů, je důležitá životní rovnováha. Zjednodušeně řečeno: zdravý životní styl není o zákazech, příkazech a trápení, že nemůžeme to, co máme rádi, ale o hledání rovnováhy mezi tím, co máme rádi a co je pro naše tělo dobré. A první kroky nemusí být vůbec velké a radikální.Zásady zdravého životního stylu
- Zdravý životní styl neznamená se trápit
- Zdravý životní styl neznamená se omezovat, ale hledat správnou míru
- Zdravý životní styl znamená být psychicky v pohodě
- Pestrá a vyvážená strava nikoliv drastické diety
- Dostatek pohybu s ohledem na aktuální fyzický a zdravotní stav
- Vyvarování se užívání škodlivých látek, kouření a nadměrnému pití alkoholu
- Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek
- Vyvarování se stresu
- Pravidelný odpočinek a relax tím, co máte rádi
- Optimismus, dobrá nálada a pozitivní pohled na svět
Začněte postupně
Z březnového průzkumu Svazu výrobců nealkoholických nápojů vyplynulo, že se svým životním stylem není spokojena více než třetina Čechů, což je číslo poměrně vysoké. Navíc, i když si mnozí z nás dobře uvědomují, že nezdravý životní styl našemu tělu škodí, není vůbec jednoduché se k jeho změně odhodlat a následně v ní vytrvat.„Se změnou životního stylu je proto třeba začínat postupně a každý člověk to nadto bude mít jinak obtížné. Pro toho, kde se v minulosti věnoval nějakému sportu, bude samozřejmě jednodušší se k němu vrátit. Naopak pro toho, kdo se cvičení věnoval pouze v rámci tělesné výchovy ve škole, mohou být začátky těžší,“ říká prof. MUDr. Richard Češka, CSc., přední český preventivní kardiolog.
První krok: běžte po schodech
Nejhorší, co v rámci změny životního stylu lze udělat, je nastavit si nepřirozeně vysoké cíle a chtít radikálně změnit vše najednou. To totiž může tělu více ublížit, než prospět. Začínat je tedy třeba postupně a pomalu. Dejte si pro začátek párkrát v týdnu k obědu jako přílohu místo brambor třeba zeleninový salát, při cestě z práce domů vystupte z tramvaje o jednu stanici dřív a zbytek dojděte pěšky nebo místo použití eskalátorů v obchodě běžte po schodech. Časem sami uvidíte, že je to snazší a snazší. Navíc se budete cítit lépe, více v pohodě a o to jde především.Zdroj: