Co vlasům škodí
Na vlasy působí negativně chlad, zima i vlhko. Zejména sněhové přeháňky, déšť či mrholení pro ně znamenají velkou zátěž. Jejich vlivem se vlasy stávají křehčími a méně kvalitními. Ty rovné ještě více zplihnou, ty kudrnaté naopak krepatí. Vlasům škodí také časté přechody z tepla do zimy a vysušuje je vzduch v přetopené místnosti. Sice se doporučuje nosit čepici, ale bohužel i ta se na účesu a kvalitě vlasů může neblaze podepsat. Že se jejich kvalita zhoršila, můžete cítit už na dotek. Jsou méně načechrané, bez lesku a působí unaveně.
Vlasy v zimě hýčkejte
V zimním období je třeba chovat
se k vlasům zvlášť šetrně. Pod čepicí se mohou rychleji mastit, proto je myjte
tak často, jak cítíte, že je potřeba. Vyhněte se však příliš horké vodě a raději
je myjte ve vodě vlažné. Používejte kvalitní šampon, po něm účinný kondicionér
nebo některý z výrobků pro tzv. bezoplachovou péči. Vhodná jsou i pěnová
tužidla nebo gely, udrží tvar účesu delší dobu a zároveň vlasy chrání. Naopak
laky na vlasy nejsou pro toto období příliš vhodné, protože při kontaktu se
sněhem či deštěm způsobí „slepení vlasů“ a jejich špatné rozčesávání. Myjte si
vlasy raději večer, když už se nechystáte jít ven do mrazu a zimy. Po vysušení
fénem jim totiž trvá ještě pár hodin, než jsou skutečně suché. Pokud byste
vystavily ne zcela suché vlasy mrazu, zbytečně se začnou lámat a naruší se
jejich struktura. Nesušte je příliš horkým vzduchem a v zimních měsících omezte
i používání kulmy a žehličky na vlasy. Pokud se rozhodnete, že jeden víkend
strávíte pěkně doma v teploučku, určitě si udělejte chvilku na péči o vaše vlasy
a připravte jim výživný balzám.
Nemusíte pro něj běžet do specializovaného obchodu, protože si ho připravíte ze surovin, které jistě doma máte. Častým základem pro balzámy na vlasy je olivový olej. Zhruba pět lžic oleje smíchejte se žloutkem. Takovou směs můžete doplnit třeba citrónovou šťávou nebo rozmačkaným banánem. Směs natřete na vlasy, přikryjte igelitem a zabalte do ručníku. Nechte působit zhruba hodinku a poté důkladně opláchněte. Pamatujte na to, že zábal patří na dobře umyté vlasy, na které jste neaplikovala kondicionér. Jestliže máte pocit, že vlasy ztratily na lesku, zkuste měsíční kúru z bylinek. Kromě kondicionéru se doporučuje oplachovat vlasy po umytí heřmánkovým odvarem, který jim vrátí lesk a zdravý vzhled a oživí barvu, především u světlovlásek. Brunetky dosáhnou stejného efektu při použití odvaru z kopřiv.
Jak v zimě na prodloužené vlasy
Stále více populární jsou v současné době vlasy prodloužené. Jenže právě prodloužené vlasy trpí v zimě více, než vlasy přirozeně rostlé. Aby jejich životnost byla zachována a zůstaly v dobré kondici, je zapotřebí věnovat těmto vlasům zvláštní péči. Doporučuje se pro ně používat speciální regenerátory a zábaly. Ideální jsou některé regenerátory a šampony s obsahem silikonu a placenty, které obsahují nezbytné složky a látky pro správnou péči o vlasy v zimním období.
ChytráŽena.cz