Více než osmdesát procent světové produkce kurkumy pochází z Indie, každý Ind v průměru denně spotřebuje až 2 g kurkumy. Je zde považována za významný přírodní lék, zatímco v Evropě jsou léčivé účinky kurkumy nedoceněny.
Kořen kurkumy tvoří z velké části éterické oleje a hořčiny, které určují její chuť a působí proti zánětům a bakteriím. V indické ajurvédské medicině je kurkuma používána pro její schopnost čistit tělo. Přidávání kurkumy do pokrmů neslouží jen k úpravě jejich chuti a vůně, ale také k léčení zažívací soustavy, chronických chorob žlučníku a jater včetně žloutenky. Používá se v indické ajurvédské medicíně, protože dokáže pročistit tělo, zlepšuje chuť k jídlu a trávení. Zvyšuje tvorbu žluči, užívá se při bolestech břicha, pankreatu, nadýmání, kolikách a bolestech v krku, ale také při poruchách menstruace. Kurkuma snižuje hladinu cholesterolu v krvi, dokáže potlačovat srážlivost krevních destiček a tlumit uvolňování zánětlivých faktorů.
Pro kurkumu je charakteristické žluté barvivo s antioxidačními účinky, jež chrání proti škodlivým volným radikálům, tedy nestabilním molekulám kyslíku. Nejnovější výzkumy dokonce naznačují, že by se mohla významně uplatnit v boji proti rakovině a Alzheimerově chorobě.
Kurkuma je účinná i v malém množství – stačí přibližně čtvrt kávové lžičky do jídla pro čtyřčlennou rodinu. Lepší využití cenných látek zvyšuje užívání s olejem a pepřem. Alkaloid piperin, obsažený v pepři, zlepšuje využití cenných složek v kurkumě až 1000krát. Kurkuma se nedoporučuje podávat při žaludečních a dvanáctníkových vředech. Při předávkování může způsobit podráždění sliznic.
Využívá se i zevně, přiložené obklady pomáhají mírnit otoky, pohmožděniny, záněty kloubů a revmatickou artritidu.
Využití v kuchyni
Kurkuma je hlavní součástí směsi koření zvaného kari, které se běžně používá v čínské a indické kuchyni. Svou nezaměnitelnou barvou a chutí dodává říz dušeným a pečeným masům, zeleninovým pokrmům, těstovinám, rýži, rovněž omáčkám i polévkám. Někdy se také užívá pří přípravě hořčice nebo worcesterské omáčky. V Indii se bez kurkumy neobejdou při přípravě luštěnin a dalších pokrmů, v Americe se koření kurkumou koření míchaná vejce, krémové omáčky a majonézy. Rozemletý oddenek kurkumy se používá k přírodnímu obarvení mnoha druhů potravin a ke konzervování. Na obalech potravin je kurkuma značena E 100.Autorka: Jarmila Mandžuková