Kaštanový med
Kaštanový med je typický pro svou velice tmavě hnědou, až skoro černou, barvu. Stejně jako kaštany samotné, se může pyšnit vysokým obsahem železa, hořčíku a fosforu. Obsahuje vitaminy K, B1 a C. Navíc je bohatý na beta karoten, jenž je prospěšný na zdraví očí a kvalitu vlasů, nehtů a pokožky.
Velice oblíbený je kaštanový med také v Japonsku či USA, kde si jej gurmáni nejčastěji dopřávají s kvalitním sýrem. Ano, med a sýr se zdá možná jako zvláštní kombinace, jedná se však o delikatesu. Nebojte se zažít něco nového a vyzkoušejte tento nezvyklý druh medu i ve vaší kuchyni.
Koriandrový med:
Překvapivá chuť a podpora zdraví
Koriandr známe především jako koření, které v kuchyni využíváme pod maso či zeleninu, do polévek, ale i do sladkých pokrmů. Už si představujete jeho chuť? Teď si ji představte v medu. Ano, koriandrový med opravdu existuje.Na suchých a horkých skalách v Bulharsku roste bylinka s výraznou chutí a vůní. Má bílé květy, které rády opylovávají místní včely. Ty z ní následně vyrábějí koriandrový med. Má okrově žlutou barvu, jemnou krémovou konzistenci a chuť a vůni, která je stejná, jako má koriandrové koření.
Stejně jako koření, tak i koriandrový med má blahodárné účinky na lidské zdraví. Má konzistenci, jež se snadno roztírá třeba na chleba. Využít se však dá i do vaření či pečení. Pokud chcete svůj stávající recept trochu ozvláštnit výraznou a překvapivou chutí, neváhejte a vsaďte na koriandrový med. Neuděláte chybu.
Vyzkoušejte vitaminem C nabušený pomerančový med
Med z pomerančových květů se řadí mezi asi ty nejaromatičtější. Včely do něho nesbírají pyl pouze z pomerančů, ale i z citronů, grapefruitů či limetek, a tak je každá sklenice naprosto unikátním kouskem. Zažijte gurmánský zážitek.Pomerančový med se vyznačuje květinovou vůní a výrazně sladkou chutí s jemným nádechem kyselosti po pomerančích. Co se týče barvy, tak obecně platí, že čím tmavší tento med je, tím je chuťově výraznější. Většinou se lze setkat s jantarovým odstínem, ale může být i tmavší. Pro svou výraznou chuť a vůni je vyhledávanou surovinou u gurmánů. Skvěle se hodí samotný na lžičku, na chleba, ale i do vaření a pečení. Ideální je také do čajů při nachlazení, protože čaj tím získá nejen na lahodné chuti, ale i na velkém obsahu zdraví prospěšných látek, jako je třeba vysoký podíl citrusových silic a vitaminu C.
Tento med se může také pochlubit svými protikřečovými účinky, je proto vhodný při bolestech břicha a svalů. Hodí se i při problémech s nespavostí. Má antioxidační, protizánětlivé a protirakovinné glykosidy (deriváty sacharidů). Příznivý vliv se dá pozorovat i na oběhovou soustavu a nejlepší je samozřejmě na nachlazení a chřipku.
Zdroj: Medokomerc