Všestranná surovina do kuchyně
Určitě jste si už u vás v supermarketu, dámy, všimly v oddělení ovoce a zeleniny košíčku či krabičky s hlívou ústřičnou a dost možná, že jste ji už ochutnaly v nějakém pokrmu. Dá se z ní připravit skvělý guláš, polévka, karbanátky. Výborně se hodí do rizota, je možné z ní vyrobit špízy, je vynikajícím doplňkem do salátu, lze z ní připravit i chutnou nádivku do kuřete. Zkrátka její využití je velmi všestranné. Fantazii se meze nekladou.
Zdroj vitamínů a minerálů
Hlíva ústřičná navíc obsahuje spoustu látek velmi důležitých pro život. Lze také říci, že tyto látky jsou v hlívě obsaženy v poměru, který lidskému organismu velice vyhovuje. Co v hlívě najdete? Především vitamíny ze skupiny B, dále vitamíny D, C a K, ale také steroly, proteiny, mastné kyseliny, vlákninu, ale i stopová množství různých prvků, které hrají významnou roli v metabolických procesech odehrávajících se v lidském těle. Jedná se například o železo, jód, chrom, měď, selen, zinek, sodík. Jde proto o mimořádně hodnotnou houbu. Pokud nechybí ve vašich oblíbených jídlech, je to jenom dobře.
Tablety jsou účinnější
Na druhou stranu musíme upozornit, že v kuchyni je to především lahodná pochoutka rozplývající se na jazyku. Léčivé schopnosti jdou zde tak trochu stranou. Je totiž třeba dodat, že tepelnou úpravou například bohužel klesá obsah některých vitamínů. Zkrátka syrová neupravená houba má mnohem vyšší léčivou hodnotu. Tablety z hlívy ústřičné znamenají houbu v pravé koncentrované formě. Její účinek je tedy logicky mnohem vyšší než například v guláši z hlívy, i když si na guláši samozřejmě mimořádně pochutnáte. Jestliže chcete posílit imunitu, upravit trávení, je proto maximálně vhodná hlíva v tabletách. Musíte ale sledovat složení. Potravinový doplněk s hlívou by měl obsahovat 40 % koncentraci polysacharidů. Ta je pro lidský organismus optimálním poměrem. Je ale třeba říci, že pokud má léčba mít účinnost, musí být dlouhodobá.
Skrytá léčivá síla
Stálicí v kuchyni se u nás stává postupně i houba Shiitake, zejména u lidí, kteří podlehli kouzlu japonské a čínské kuchyně. Má originální a výbornou chuť. Vlastně se stala po žampionech druhou nejpěstovanější houbou na celém světě. V kuchyni je jako doma. Nechybí v polévkách, pokrmech z rýže, omáčkách. Snese prakticky jakoukoli úpravu od vaření po pečení, dá se třeba i udit. Dnes už ji také běžně seženete v obchodech. Ovšem ani lidé, kteří si na ní pochutnávají častěji, mnohdy vůbec netuší, jaká léčivá síla se v ní skrývá. Reguluje hladinu cholesterolu, působí proti vysokému tlaku, stává se ochranou proti virovým onemocněním, podporuje imunitu, v současnosti se intenzivně zkoumá i její protirakovinné působení.
Optimální koncentrace živin
Pochopitelně, že i shiitake seženete ve formě potravinového doplňku, kde je rovněž podstatným údajem koncentrace polysacharidů, která by i v tomto případě měla činit alespoň 40 %. Pro váš organismus je toto množství optimální, aby dokázal vstřebat co nejvíce živin. Zbývá ještě dodat, že v shiitake najdete například vitamíny B2, B6, D, dále minerály mangan, měď, selen, železo, zinek. I zde má největší účinek dlouhodobé užívání. Ačkoli nechceme nijak snižovat výživovou hodnotu asijských jídel s shiitake, v koncentrované tabletové formě působí pochopitelně silněji.
Zdroj, foto: Superionherbs