Proč se vlastně potíme?
Pocení je přirozená tělesná funkce, jejíž úlohou je ochránit náš organismus před přehřátím. Lidské tělo ale reaguje pocením nejen na horko a tělesnou zátěž, ale také na hormonální změny, silné emoce či pikantní jídla. Složení potu je individuální. Základ je však vždy stejný. Až z 98 % je tvořen vodou, zbytek jsou minerální látky, aminokyseliny či močovina.
Zapáchá pot?
Bylo by chybou myslet si, že pot jako takový zapáchá. Nepříjemný pach nevzniká pocením, ale přítomností bakterií v našem podpaží. Živnou půdou bakterií jsou bílkoviny a tuky obsažené v potu produkovaném apokrinními žlázami, které se nacházejí v oblasti podpaží, třísel a v okolí bradavek. K jejich aktivaci dochází až v období puberty, což je důvodem, proč zpocené děti nezapáchají. Už od útlého věku jsou však aktivní ekrinní žlázy vylučující jen vodnatý pot.
Jak funguje deodorant?
Základní rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem je, že součástí deodorantu není žádná složka, která by pomáhala zastavit pocení. Deodoranty jen neutralizují zápach. Pokud jsou parfémované, tak ho navíc i překrývají. Zjednodušeně řečeno, deodorant vám sice pomůže předejít nelichotivému zápachu, ale propoceným skvrnám v podpaží nezabrání.
Jak funguje antiperspirant?
Antiperspirant na rozdíl od deodorantu napomáhá snižovat tvorbu potu. Jeho součástí jsou hliníkové soli měnící se na povrchu pokožky na gel, který dokáže zablokovat potní žlázy. Výsledkem tohoto procesu je redukce vyloučeného potu. Stejně jako deodoranty mohou být i antiperspiranty obohacené o vonné látky.
Zdroj, foto: Rexona