Jedno z posledních letošních mláďat přišlo na svět v liberecké ZOO. Gibon bělolící (Nomascus leucogenys leucogenys) se narodil 15leté samici Wen-Wen a o dva roky staršímu samci Matějovi. Mládě je již jejich třetím společným potomkem (předtím 2003 a 2006).
V tuto chvíli nevíme, zda jde o samce či samičku, to lze zjistit až po čtvrtém roce života zvířete. Giboni totiž nevykazují žádné druhotné pohlavní znaky a jejich pohlaví lze určit jen podle zbarvení (pokud je tedy veterinář neuspí). Mláďata se rodí stejně zbarvená jako jejich matky, tedy béžová, během prvního roku se ale přebarví do černa. Kolem čtvrtého roku pak samice začnou světlat, samci zůstávají černí.
Libereckých chov gibonů se datuje k roku 1975, kdy jsme získali první samici původem z volné přírody. Od té doby se v ZOO Liberec narodilo už osm mláďat. V současné době chováme 5 gibonů – samce, samice a tři mláďata neurčeného pohlaví. Giboni bělolící jsou zapojeni do Evropského záchovného programu (EEP) na ochranu ohrožených druhů světové fauny.
Letos očekáváme ještě přírůstky nejméně u ponyho shetlandského, antilopy koňské a koz kamerunských v kontaktní ZOO.
Pár slov o gibonech…
Giboni tvoří přechodnou skupinu mezi vyššími opicemi a lidoopy. Jako lidoopi mají zakrnělý ocas, na opice upomíná malý vzrůst a zakrnělé sedací hrboly na zadku.
Nejcharakterističtějším rysem gibona je jeho zpěv, který slouží k ohlašování příslušnosti k území a k partnerovi. Zpěv trvá od 10 minut do 2 hodin a pralesem se může šířit až do vzdálenosti 3 km (v rámci Liberce jsou giboni slyšet od ZOO až do čtvrti Králův Háj).
Giboni vytvářejí rodinná společenství samce, samice a maximálně 4 mláďat. Na jednom km čtverečním pralesa se vyskytují 2 – 4 rodiny. Samice jsou schopny páření jednou za 2 – 3 roky.
Zdroj: ZOO Liberec
Notburga
ChytráŽena.cz