-Komerční sdělení-
Přemýšlíte, že byste darovali plasmu, ale nejste si jistí, co to všechno obnáší? Zjistili jsme pro vás všechny potřebné informace a přehledně je sepsali:
Proč darovat?
Kdo může plasmu darovat?
Lidé, kteří se chtějí stát dárci, musí splňovat zdravotní a sociální kritéria, která zaručují kvalitu a nezávadnost darované plasmy. Vhodný kandidát musí být ve věku 18 – 60 let*, být v dobrém zdravotním stavu, s hmotností v rozmezí 50 – 150 Kg a mít platný doklad totožnosti a kartičku pojištěnce. Pokud splňuje tyto požadavky, je mu při registraci odebrán vzorek krve a podstoupí lékařské vyšetření. Poté se může stát dárcem krevní plasmy.
Jak darování plasmy probíhá?
Pravidelní dárci popisují průběh darování jako příjemný relax, při kterém si čtou knížku nebo sledují oblíbený seriál. Samotný proces odběru trvá přibližně 45 minut. Plasma se získává z krve, od které se odděluje přes plasmaferický přístroj pomocí jednorázového odběrového setu. Červené a bílé krvinky a krevní destičky se vrací zpět dárci. Zdarma se při odběru můžete občerstvit chlazeným nápojem a po odběru kávou, čajem a drobnou sladkou odměnou.
Jaký vliv má darování plasmy na moje zdraví?
Tak tohle je pro každého asi nejdůležitější otázka. Lékaři se obecně shodují, že darování plasmy je pro zdravého člověka bezpečné. U zdravého člověka se plasma v krvi obnoví velice brzy, přesto je českou legislativou povolené darovat plasmu jen jednou za 14 dní.
Kde darovat?
V Praze si můžete vybrat z Dárcovského centra Chodov a Černý Most, která jsou umístěna ve velkých obchodních centrech, kde je možné parkování zdarma. Tato dárcovská centra vlastní certifikát IQPP, který garantuje zvýšenou péči o dárce, poskytují při odběru ohřátý fyziologický roztok a dárci v nich mají možnost sledovat televizní program. Mohou se také chlubit bohatými benefity a akcemi pro pravidelné dárce, širokým výběrem časopisů a wifi zdarma.