Sedíš si v hledišti, jíš cukrovou vatu a směješ se tomu, jak v manéži jede lední medvěd na kole.
A jak si asi myslíš, že se to dotyčný méďa naučil? Že ho vábili na pamlsky, aby si sednul a jezdil kolem dokola? Ne, ne. Vábením ani lákáním na potravu nepřiměješ medvěda k tomu, aby dělal něco, co je mu absolutně nepřirozené. A protože to zcela logicky nejde po dobrém, nastupuje drezúra, dokonce celé měsíce drezúry. Že přesně nevíš, co si představit pod pojmem drezúra? Je to nucení zvířete k nepřirozeným úkonům, které mnohdy překračují jeho síly a schopnosti. Výjimkou při ní není používání takových pomůcek, jako jsou vidle, biče, bodce, elektrické obušky, plameny pochodní, obojky s hřeby dovnitř a praktik jako je bití a trápení hladem nebo žízní. Cvičitelé neváhají použít jakoukoliv metodu, jenom aby se dostavil výsledek. Časté je i ovládání zvířat pomocí drog a sedativ. Zvířata jsou potom malátnější a snáze manipulovatelná. Kvůli snížení rizika pro krotitele jsou šelmám mnohdy vybíjeny zuby a stříhány drápky. Celé číslo, které je pak publiku předváděno, znamená pro zvíře soubor vynucených, nepříjemných a nepřirozených pohybů. To vede k jeho naprosté degradaci a ve spojeni s drezúrou k vystavení neustálému strachu. Pořád ještě považujete cirkus za roztomilé představení se zvířátky?
Parádní trénink medvěda: Jak cvičitelé docílí toho, aby panáčkovali a tancovali? Přikládají jim horké destičky na chodidla! Dovedete si představit, jak je to asi musí bolet?
Opice: Jestli jste byli někdy v cirkuse, určitě si pamatujete, jak lidé v publiku nadšeně tleskají různě oblečením opičkám, které musejí často dělat nesmyslené kousky. Jenže potlesk a hluk je pro opice velice stresující.
Tygři: Snad ani není třeba přestavit si metody, kterými se tyto šelmy, které se bojí ohně, nutí proskakovat skrze hořící kruhy.
Sloni: Takhle mírumilovná zvířata musí dělat nebezpečné stojky, při kterých se staví na veliké kulaté podstavce. Ty se používají proto, protože strach z pádu z nich brání slonům hnout z místa. Téměř v každém cirkusu je možné vidět na tělech slonů dvě vyřezané skvrny, které označují citlivá místa sloního těla. Do nich cvičitelé zabodávají sloní háky - brutální nástroj, kterým se zvíře ovládá. Sloní kůže je přitom velmi citlivá na jakýkoli i lehký dotyk!
Barusska – čtenářka
ChytráŽena.cz