Zázračný pomocník v péči o tělo i mysl
Pravidelné saunování, alespoň jednou týdně, pomáhá zvyšovat odolnost vůči častým onemocněním. Pokud nás i přesto choroba postihne, má zpravidla klidnější a rychlejší průběh. Prohřátí totiž zvyšuje hladinu imunoglobulinu A, který dýchací cesty chrání. Přestože se může zdát, že v létě jsme méně náchylní k onemocněním, není tomu tak. Virům a bakteriím čelíme po celý rok. V létě je navíc tělo vystaveno častému střídání teplot a pobytu v klimatizovaných prostorách, které dávají imunitě zabrat. Přestat navštěvovat saunu proto znamená nejen oslabit svoji obranyschopnost, ale po návratu si opět zvykat na vysoké teploty v prohřívárnách.
Lepší zvládání vysokých teplot a méně pocení
Argumentem, proč ani v létě nepřestávat se saunováním, je zlepšení termoregulace. Pokud si navyknete na horko v prohřívárně, snáze zvládnete i venkovní teploty v parných dnech. Dalším benefitem je omezení nadměrného pocení, kterým lidé v létě trpí. V neposlední řadě pomůžete i své pokožce, která se pravidelným saunováním prokrvuje, posiluje a zpevňuje. Kůže zvyklá odolávat extrémním podmínkám v sauně, tak lépe reaguje na nápor v podobě vysokých teplot i slunečního záření.
V horkých dnech se doporučuje návštěva především klasických finských saun. Méně vhodné jsou parní lázně. "Pokud se člověk cítí dobře, může i v létě navštěvovat parní lázně, ale vhodnější jsou sauny finského typu, které nabízejí odlišný druh prohřátí. V obou případech by neměl po opuštění prohřívárny chybět pobyt na čerstvém vzduchu, protože tělo potřebuje zvýšený přísun kyslíku,” říká Saunový mág Pavel Hofrichter. Z tohoto důvodu by si lidé měli vybírat zařízení, která jsou vybavena venkovní zónou. V létě tak lze saunování tak lze spojit s opalováním a odpočinkem pod otevřeným nebem. Podle odborníků bychom při vysokých teplotách měli volit raději kratší a méně intenzivní saunování, a především nezapomínat na pitný režim.
Vonné esence zpříjemní zážitek a posílí zdraví
Při saunových rituálech se dnes již setkáte s přírodními éterickými oleji, které saunér dávkuje na koule z ledové tříště. Ty se pak pokládají na rozpálené kameny a nádherně provoní prostor. Rozhodně nejde jen o zážitek z vnímání vůní, ale také o aromaterapii, která má v saunování dlouhou tradici. Éterických olejů je mnoho druhů, některé jsou vhodné na relaxační ceremoniál, jiné určené na stimulační proceduru. Každý éterický olej má spoustu blahodárných funkcí, které působí na saunujícího se člověka. Proniká do těla dýchacími cestami i kůží a působí dobře na zdraví a psychiku. Některé přispívají k uvolnění dýchacích cest, jiné slouží ke zklidnění mysli, škála pozitivních účinků je opravdu široká.Zdroj, foto: Aqua Palace