Běžné nosní kapky nebo spreje proti rýmě, obsahující různé chemické přípravky, sice dočasně zužují zánětem rozšířené cévy nosní sliznice, zmenšují její otok a tím uvolňují hlen z nosu a navodí pocit úlevy. Jenže při opakovaném užívání těchto kapek je jejich léčebný účinek nedostatečný. Pocit plného nosu neustupuje, nosní sliznice zůstává nadále zduřelá a my máme mylný pocit pokračující „rýmy“. Vzniká tak začarovaný kruh. Kapeme dál, na nosních kapkách si pěstujeme závislost, ale ty přitom na nás vůbec neúčinkují. A často celý stav jen zhoršují. Tomuto jevu se říká „medikamentózní rýma“. A jí si zaděláváme na nemalé problémy.
„Medikamentózní rýma nevzniká při užití sprejů s mořskou vodou,“ doporučuje užívání oceánské vody Doc MUDr. Vít Petrů, CsC., předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie, který působí v Centru alergologie a klinické imunologie v NsP Na Homolce v Praze.
Přípravky z mořské vody, které mívají různé koncentrace, totiž na dostatečné zmírnění projevů rýmy bohatě stačí. Speciální přípravky s obsahem koncentrovaného roztoku přírodní mořské vody z Atlantického oceánu jsou určeny k léčbě ucpaného nosu a vodové nebo hlenové sekrece z nosu při nachlazení, chřipce nebo alergii. Zároveň jsou vhodné pro kojence od šestého měsíce věku, těhotné ženy a kojící matky.
A proč právě 2,6 procenta?
Roztok mořské vody v této koncentraci je o něco hustší než přirozené vnitřní prostředí našeho těla a takzvaným osmotickým efektem dokáže vytáhnout vodu pryč z nateklé nosní sliznice. Ta díky tomu splaskne a ucpaný nos se uvolní. Voda z oceánu navíc sliznici zvlhčuje a aktivně čistí, což je důležité zejména u citlivých osob a alergiků, kteří jsou díky tomu vystaveni menšímu dráždění dýchacích cest. Čím více koncentrovaný hypertonický roztok stříkáme do nosu, tím mohutnější efekt na uvolnění sliznice můžeme očekávat. Největší výhoda přírodních přípravků ale spočívá v možnosti jejich opakovaného a ničím neomezeného používání.Dr. Jaromír Pohan