Znáte je – nepříjemné nakažlivé výrůstky na těle? Nejčastěji se objevují na prstech, dlaních a ploskách nohou a umějí pěkně otrávit život.
Neměli jste tu čest se s nimi osobně seznámit? Pak jste šťastlivci. Jak by se měly bradavice odstraňovat? Cesta k jejich úspěšnému odstranění může být velmi svízelná.
Bradavice se vyskytují hlavně na kůži, méně často i na sliznicích. Jde o virové onemocnění, které se vyskytuje kromě končetin, dlaní a chodidel také u dětí pod nosem nebo na nosních křídlech. Přenášejí se kontaktem, dost často právě u dětí. K přenosu dochází přímým dotykem nebo i drobným poraněním. Nejčastějšími zdroji jsou bazény, brouzdaliště, dětské kolektivy. Vyskytují se jednotlivě či ve větším množství, jsou okrouhlé (až jako hrách nebo fazole) a na povrchu jsou hrubé. Mohou být i plošné jako mozaika.
JAK NA NĚ
– inkubační doba se pohybuje od několika týdnů do několika měsíců. Náchylnější k onemocnění jsou jedinci se změnou obranyschopnosti kůže, například s atopyckým ekzémem, nebo lidé se zvýšenou tvorbou potu na rukou či nohou. Léčba bradavic bývá někdy velmi zdlouhavá. Záleží i na věku pacienta, rozsahu, trvání, lokalizaci a v neposlední řadě i na jeho imunologickém stavu. V žádném případě by neměla být léčba natolik agresivní, aby zanechala jizvy. V současné době existuje řada léčebných prostředků, kterými je možné bradavice odstranit.
Od klasických leptavých roztoků, například s fluorouracilem, kyselinou salicylovou, kyselinou mléčnou až po chirurgické odstranění. Pokud selže místní léčba, používá se vypalování chladem. Někdy se používá i jako metoda první volby.
Dalšími možnostmi jsou chirurgické vyřezávání či laserové vypalování. Pokud přijdete se zanedbanou bradavicí, pak je většinou nutné kombinovat více léčebných metod. Možné je i spontánní zahojení, ale na to moc nespoléhejte.
Veru
ChytráŽena.cz