Nachlazení způsobuje více než 200 různých druhů virů. Nejdůležitější skupinou jsou rinoviry, které způsobují 30 až 35% druhů nachlazení.
Nachlazení většinou do rodiny přinesou děti. Ostatní členové rodiny onemocní v časovém intervalu 2 až 5 dní. Viry, které způsobují nachlazení, se do nosu nebo do očí nejčastěji dostanou rukou, čímž se nakazíme. Na předmětech, jako např. tužkách, knihách nebo kávových šálcích přežijí tyto viry i několik hodin. Osoby, které prodělaly nachlazení, vylučují viry ještě čtyři dny až tři týdny. Děti viry vylučují déle než dospělí.
Jakým způsobem nachlazení vzniká?
Nos filtruje asi šest litrů vzduchu každou minutu. Čistící mechanismy v nose jsou velmi účinné při odstraňování nejrůznějších cizích těles, které se do nosní dutiny dostanou vdechováním vzduchu, ale bohužel nejsou účinné k ničení virů. K nakažení stačí jen jediný vir. Příznaky provázející nachlazení se projeví po 10 až 12 hodinách, nejsilněji pak po 36 až 72 hodinách.
Další možné komplikace při nachlazení
V důsledku nachlazení dochází k vyšší absenci v práci a ve škole, než je tomu u všech ostatních onemocněních dohromady. Dospělé osoby onemocní přibližně dvakrát až čtyřikrát ročně, děti pak šestkrát až osmkrát ročně. Je třeba přihlížet k tomu, že nachlazení může být provázeno komplikacemi jako jsou zánět středního ucha (nejčastěji u dětí) nebo zánět nosních dutin (sinusitida) a nebo zánět dolních cest dýchacích, kde se jako nejčastější onemocnění vyskytuje zápal plic.
Léčba nachlazení je nejúspěšnější, zahájíme-li ji ihned při výskytu prvních příznaků tohoto onemocnění. Nachlazení začíná 10 až 12 hodin po nakažení, nejhorší průběh má pak po 36 až 72 hodinách, a poté začnou jeho příznaky postupně odeznívat. Léčba nachlazení je proto velmi důležitá v prvních třech dnech onemocnění.
Zdroj: Neoseptolete
Tereza Benešová
ChytráŽena.cz